פרסום ההצגה של המועצה הדתית
פרסום ההצגה של המועצה הדתית

הדתה בחינוך הממלכתי ברעננה? תלוי את מי שואלים

חבר מועצת העיר, שי אבן, טוען כי הוא מקבל תלונות מהורים על תכנים דתיים המועברים עלי ידי המועצה הדתית במערכת החינוך הממלכתי. יו"ר המועצה הדתית סבור כי רוב התושבים מעוניינים בתכנים האלה

פורסם בתאריך: 10.7.17 09:19

חבר מועצת עיריית רעננה מסיעת מרצ, שי אבן, טוען כי לאחרונה הוא מקבל פניות מהורים לילדים שלומדים במערכת החינוך בעיר שמתלוננים על הדתה בתכנים שמועברים בבתי הספר והקייטנות. פניות אלו מופנות לאבן גם מתוקף היותו חבר מועצה וגם כי הוא מכהן כיו"ר תנועת "ישראל חופשית", תנועה אזרחית הפועלת למען שינוי מערכת היחסים בין דת למדינה, ולהבטחת חופש במרחב הציבורי ולכינון חברה חופשית, פלורליסטית ודמוקרטית ברוח הציונות ומגילת העצמאות.
"אנחנו רואים שתופעת ההדתה מתרחבת מאוד בשנים האחרונות ונחשפת בתקשורת בחודשים האחרונים", אומר אבן, "ברעננה אנחנו רואים משהו שלא אמור להיות. המועצה הדתית לא צריכה להיות ספקית של תוכן בגני ילדים חילוניים, זה לא התפקיד שלה ואנחנו לא צריכים לבדוק אם יש הצגה מסוימת שיש בה הדתה. צריך להיות מאוד ברור שמערכת החינוך החילונית ברעננה היא לא הזירה שבהם גופים דתיים אורתודוקסים צריכים לבוא ולמכור את מרכולתם, בדיוק כפי שהם לא רוצים שאנחנו נבוא לגנים שלהם ונעשה הצגות על האם יש אלוהים או קריאה ביקורתית על התנ"ך ברוח יהודית הומניסטית. אני מקבל כל הזמן ביקורות מהורים על תכנים, הצגות ובנות שירות שמעבירות תכנים דתיים בצורה שלא מתאימה. פונים אלי מכל הארץ אבל בזמן האחרון המודעות של ההורים ברעננה עלתה ופתאום מתחילים לראות כמה עמוקה ומושרשת הבעיה הזו, מספרי הלימוד עד תכנים שמגיעים מעמותות ופרויקטים שונים. אני מתכוון ליצור פורום הורים בעיר שיהיה אקטיבי בעניין הזה .

חבר המועצה שי אבן. צילום: יח"צ

חבר המועצה שי אבן. צילום: יח"צ

כשאבן מדבר על התכנים שמגיעים למערכת החינוך הוא לא מדבר רק על התכנים שמעבירה המועצה הדתית או מערכת החינוך עצמה. לא מעט דובר לאחרונה בתקשורת על העמותות הפזורות ברחבי הארץ שתפקידן להעביר תכנים דתיים במערכת החינוך הפורמלית. חלק מעמותות אלו מתוקצבות על ידי המדינה וביניהן, העמותה "בדרכי אבות" שפועלת בבבתי הספר, הגנים והתיכונים ברעננה.

באתר העמותה נכתב כי "דרכי אבות" פועלת לשם הפעלת חוגים לילדים, לנוער ולמבוגרים ומעבירה שיעורי תורה. היא עוסקת בהעברת ערכי יסוד של המורשת היהודית לילדים ובני נוער ממערכת החינוך הממלכתי, שלא במסגרת תכנית הלימודים הפורמלית.

מקים העמותה הוא צביקה גרינגליק, שמכהן גם גם כיו"ר רשימת "הבית היהודי" ברעננה ושימש כחבר מועצה מטעמה. ולפי הנתונים שמפרסמת העמותה ניתן לראות כי משרד החינוך בראשותו של גדעון סער תקצב את העמותה בשנת 2012 ב- 94,521 שקלים. בשנת 2015 כאשר יו"ר הבית היהודי מכהן כשר החינוך, תקצוב העמותה וומד על 542,247 שקלים.

אריה פרידמן, ראש המועצה הדתית ברעננה, אומר שלדעתו כ-95 אחוז מאזרחי ישראל רוצים שילדיהם ילמדו תכנים יהודיים. "מה לעשות ש-95 אחוז מאזרחי מדינת ישראל ותושבי רעננה בוחרים בזהות יהודית ולא בזהות ששי אבן והמפלגה שלו מציעים", אומר פרידמן, "זאת הסיבה לפריחה של עמותות כמו "בדרכי אבות" ועוד. "בדרכי אבות" עושה עבודה נפלאה ועבודת קודש. לא העמותה הזו ולא העמותות האחרות שפועלות בתחום כופות שום דבר על אף אחד. אנחנו מציעים זהות יהודית, תרבות יהודית, הווי יהודי ומי שבוחר בזה עושה את זה מתוך בחירה אישית ולא מתוך כפייה, הם בוחרים בזהות העצמית שלהם. מאחר וכולנו יהודים זו הסיבה להצלחה הגדולה של הארגונים האלה וזה הסיבה לכעס הענק של שי אבן וחבריו שמרגישים שהם נמצאים לבד".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר