צילום אילוסטרציה: מישל גבינט
צילום אילוסטרציה: מישל גבינט

ההורים יתצפתו: שני גנים בכפר סבא הצטרפו למיזם "בטוח בגן שלי". איך זה בעצם עובד?

100 גנים בארץ כבר נרשמו למיזם של ליאת גלילי-פרל וליאור בוגנים. "לא יכולתי להישאר אדישה אחרי שנחשפתי לסרטונים הרבים והמזעזעים שתיעדו אלימות בגני הילדים", אומרת גלילי-פרל

פורסם בתאריך: 23.2.20 18:33

שני גני ילדים פרטיים בכפר סבא, גן מחוץ לקופסה ובייבי של גן, הצטרפו לאחרונה למיזם ההתנדבותי-חברתי "בטוח בגן שלי", המבוסס על מתנדבים המגיעים אל הגנים ומתצפתים על הנעשה בו במטרה לאתר מבעוד מועד ולמנוע אירועי אלימות של הצוות כלפי הילדים. פיילוט ראשון של המיזם, של תושבת הרצליה ליאת גלילי-פרל ושותפתה ליאור בוגנים, התקיים לפני כחודש וחצי בגן הילדים סאנשיין בפתח תקוה ובחודשים הקרובים יתקיימו פיילוטים בגנים בכפר סבא ובערים נוספות ברחבי הארץ. למיזם, אליו נרשמו כבר 100 גנים, שותפים מנהלי גנים, גורמים מומחים לגיל הרך והורים מתנדבים.

איך זה עובד? המיזם מתבסס על הורים מתנדבים, בהם גם סבים וסבתות ומבוגרים שרוצים לעזור, שמגיעים לביקור פתע של שעה-שעתיים בגן ומתצפתים על הילדים בו, לאחר שעברו הכשרה של יומיים לגילוי סימני מצוקה ואלימות בקרב תינוקות וילדים במכון אדלר שעובד בשיתוף עם צוות המיזם.

המתנדבים, שאין להם היכרות מוקדמת עם ילדי הגן והצוות ועוברים מבדק אישיותי ובדיקה שאין להם רקע פלילי, מתצפתים על הילדים מבלי להתערב בפעילות הגן, למעט במקרים של סכנה לשלום הילדים. הם עונים על שאלון שמוכן מראש על ידי גורמי מקצוע ובא לבחון את שפת הגוף של הילדים וכן את האינטראקציה שלהם בינם לבין עצמם ובינם לבין צוות הגן. חוות דעת חיוביות מתפרסמות באתר המיזם תחת רשימת "גני הילדים הבטוחים בישראל". חוות דעת שליליות או בספק שליליות עוברות למעין חמ"ל שבו חברים נציג של הגננות, נציג של ההורים, נציג של העירייה וגורמי מקצוע כגון רופא ילדים, פסיכולוג ילדים, מרצים באקדמיה ומלוות הורים. הם דנים בעניין ומחליטים יחד כיצד לטפל בעניין בצורה הטובה ביותר.

מימין לשמאל: ליאת גלילי-פרל וליאור בוגנים. צילום: יח"צ

מימין: ליאת גלילי-פרל וליאור בוגנים. צילום: יח"צ

"לא יכולתי להישאר אדישה אחרי שנחשפתי לסרטונים הרבים והמזעזעים שתיעדו אלימות בגני הילדים ברחבי הארץ", מספרת גלילי-פרל, בת 40 ואמא לשלושה, "זה היה קצת לפני הפרשה של כרמל מעודה ואחרי המקרה המזעזע של יסמין וינטה. אני אמנם עורכת דין במקצועי ולא עוסקת בתחום החינוך, אבל הייתי חייבת לעשות משהו בעניין. עלה לי הרעיון להפסיק להסתכל על הגננות והסייעות וההתנהלות שלהן או לנסות לפקח על הגן אלא להביא גישה אחרת חיובית יותר. כל מה שצריך זה להסתכל על שפת הגוף של הילדים. אמרתי לעצמי שילדים בגיל הזה לא יודעים לשקר בשפת הגוף שלהם ואם נדע על מה להסתכל ואילו סימנים לחפש נוכל בסבירות די גבוהה לדעת אם יש סביבה אלימה בגן או לא.

"אחרי שעלה לי הרעיון הצטרפה אלי הפעילה החברתית ליאור בוגנים מנס ציונה, שהיא אחות, במקצועה ויחד בנינו את המיזם וצירפנו לצוות המנהל את מאיה סימון, מדריכת הורים מוסמכת וצוותים חינוכיים ואת אסתי רוזן-אטיה, מנתחת התנהגות מוסמכת ויועצת להורים וצוותים חינוכיים. צירפנו למיזם גם צוות מקצועי מאוד מרשים של מגוון אנשי מקצוע מוכרים – פסיכולוגים, רופאים ומרצים באקדמיה, וכולם איששו את הנחת המוצא שלי שאם אנחנו נדע על מה להסתכל ואיך לנתח את שפת הגוף של הילדים באינטראקציה שלהם עם ילדים אחרים ועם צוות הגן נוכל לדעת בסבירות די גבוהה אם יש סביבה אלימה או לא. גם הורים לילדים בגן של כרמל מעודה אמרו שהיו סימנים גם בבית וגם בגן כשבאנו לקחת את הילדים והם לא ידעו לפרש אותם נכון. זה חיזק את ההשערה שלנו שצריך להכשיר אנשים לדעת על מה להסתכל.

ליאת גלילי-פרל. צילום: יח"צ

ליאת גלילי-פרל. צילום: יח"צ

"ההכשרה הזאת היא הכרחית לכל הורה לדעת להסתכל על ילד ולזהות אם הוא חווה אלימות. המטרה של המיזם היא לא להכפיש או 'לחפש' איפה צוות הגן לא מתנהל בסדר, אלא להיפך – להעלות את קרנו של צוות הגן הדואג והמסור. אני לא מאמינה בלתפוס רוחות רפאים. אני חושבת שאם נלך לכיוון של לפרגן לטובים נוקיע את התפוחים הרקובים. גייסנו כ-900 מתנדבים שעברו הכשרה וכמאה גנים הצטרפו למיזם וב-9.1.2020 יצא הפיילוט הראשון שלנו לדרך בגן סאנשיין בפתח תקווה שהיה מאוד מוצלח ובחודשים הקרובים נתחיל בפיילוטים בערים נוספות. בכל עיר ניקח גן או שניים לצורך כך".

ניסיתם לגייס את הרשויות למיזם?

"מה שיפה במיזם הזה הוא שאנחנו לא תלויים באף אחד כמו הרשויות המקומיות או הממסד כי מדובר בגנים בפרטיים שהם עסקים פרטיים. גם אין כסף במיזם הזה ואין צורך בתקציב כי כולנו עובדים בהתנדבות מלאה. אנחנו רק צריכים שיתוף פעולה מצד מנהלי הגנים וההורים ושיסכימו שייכנס מתנדב אחת לחודש לגן ויתבונן בילדים. היו שתי עיריות שהביעו עניין במיזם ורוצות לקחת בו חלק – עיריית פתח תקווה וכפר סבא, ויש עוד מתעניינות. עיריית פתח תקווה כבר אישרה שתשלח נציג שלה לחמ"ל שלנו, במפגשים על חוות הדעת השליליות או ספק שליליות. אני חושבת שחשוב שנציגים של העיריות ייקחו חלק במיזם ויידעו מה קורה בגנים בעיר שלהן וגם יכול להיות שיש להם כלים אחרים להתמודד עם מצבים מסוימים בתור עירייה. כל עירייה מוזמנת להצטרף כל מה שהיא צריכה זה להביע תמיכה במיזם ולשלוח נציג שלה לפגישה של החמ"ל".

איך המיזם ישפיע על ההורים ועל הגנים?

"מדובר במצב של רווח הדדי הן להורים והן למנהלי הגנים. מנהלי הגנים שפותחים את שערי הגן בפני מתנדבי המיזם יוצרים שקיפות וזוכים לפרסום חיובי ויחסי ציבור טובים ועוזרים בכך לזהות מסגרות לגיל הרך בהן קיימת סביבה אלימה כלפי ילדים. אנחנו מאמינים שההורים יצביעו ברגליים וירשמו את הילדים שלהם לגנים שהם שקופים ופתוחים ומוכנים שייכנס מתנדב ויתבונן בילדים וכך נוקיע את הרעים. גם ההורים יוצאים נשכרים מהמיזם הזה והם זוכים לשקט נפשי והם רגועים יותר. יש פה גם עניין של ערבות הדדית בין ההורים – אתה תיתן בגן של הילד שלי ואני בגן של הילד שלך. זה עניין של שעה בחודש שגם הורה שהוא מאוד עסוק יכול למצוא לזה זמן וכך כל הורה יכול לקחת חלק במיזם".

גלילי-פרל מוסיפה כי "כיתת הפיילוט הוכשרה במכון אדלר ועיריית כפר סבא שלחה את איה לאור, סמנכ"ל החברה הכלכלית של העירייה ויוזמת מיזם רף טף בכפר סבא, כדי לשוחח עם המתנדבים על פעילותה של עיריית כפר סבא בתחום הגיל הרך ועל מנת להביע את תמיכתה במיזם".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


תגובות

2 תגובות
2 תגובות
  1. עודד

    אני מכיר חברה מאוד מיוחדת שנקראת 'תקשוב SeeU'. שמפעילה מוקד-צופה עם תצפיתניות מקצועיות שמתחבר למצלמות של גני ילדים, וגם של בתי אבות ומחפש סימנים מקדימים לאירועים חריגים ולאלימות ופועל כדי למנוע את הארועים בזמן אמת.
    אחלה פתרון שמייצר לנו ההורים שקט נפשי!!!

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר