בלה מסיקה
בלה מסיקה

"מישהו יצטרך לממן את הפעילויות וכנראה שהשנה אלה שוב יהיו ההורים"

יו"ר הנהגת ההורים בכפר סבא מסבירה למה גם השנה ישלמו ההורים אלפי שקלים במסגרת חינוך ה"חינם" בישראל

פורסם בתאריך: 17.8.17 19:50

ועדת החינוך של הכנסת אישרה השבוע את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הקרובה, תשע"ח. זאת לאחר דיונים ממושכים שהתקיימו בין משרד החינוך לפורום ועד ההורים היישובים השנה, בעקבות דרישתו של הפורום לבטל את תשלומי ההורים. בפורום טוענים כי הורים לא צריכים לשלם באופן קבוע ומדי שנה על פעילויות שהפכו להכרחיות בשגרת יומם של התלמידים בבתי הספר, כמו טיולים והעשרות וכל זאת כשלפי חוק לימוד חובה, הלימודים אמורים להינתן חינם.

תשלומי ההורים נחשבים לתשלומי רשות, אך בפועל כל ההורים נדרשים על ידי בתי הספר לשלם אותם כדי לממש את הפעילויות לרווחת התלמידים. פעמים רבות נדרשים בתי הספר להפעיל לחץ על הורים כדי שישלמו את תשלומי הרשות כדי שיוכלו לקיים את הפעילויות.

בכפר סבא גובים בתי הספר את המחיר המקסימלי שמאשר משרד החינוך בתשלומי ההורים. התשלומים שאישר משרד החינוך עבור ההורים נעים בין 269 שקלים לקדם יסודי ועד ל-1,338 שקלים לשכבת י"ב (הסכום עולה עם גיל התלמיד) לילד לשנה. לצד סכומים אלו, משרד החינוך מאפשר לגבות תשלומים מההורים על שעות תל"ן (תוכניות לימוד נוספות, למעשה לימודי העשרה) הנעים בין 597 שקלים ביסודיים ועד 1,150 שקלים בתיכונים, לילד לשנה, בבתי ספר ייחודים המחיר המותר הוא עד 3,450 שקלים.
בנוסף, בשכבות ח'-י', בהן מתקיימים לימודי של"ח, ניתן לגבות סכום של בן 150 שקלים בשנה נוסף על הגבייה לטיולים, לקיום גיחות וסיורים רכובים בהיקף של שלושה בשנה. תשלום החובה היחיד להורים הוא תשלום ביטוח תאונות בסך 49 שקלים.

****

יו"ר הנהגת ההורים בכפר סבא, בלה מסיקה, אומרת כי נכון לעכשיו לא ברור אם ההנהגה תורה ליושבי ראש ועדי ההורים בעיר שלא לגבות את הכספים של תשלומי ההורים. "כרגע זה מטופל בפורום ההורים הארצי. אנחנו בכפר סבא התנגדנו לתשלומי הורים וביקשנו לבטל את זה, אבל לצערנו הכנסת אישרה זאת. כרגע אנחנו מחכים להנהלת הפורום כדי להחליט איזו הנחייה אנחנו מוציאים להורים בכפר סבא. הנהלת הפורום מתכנסת ב-24 באוגוסט, והיא תקבל החלטה ואנחנו בהתאם נראה מה אנחנו עושים הלאה".

מה את צופה שפורום ועד ההורים היישובי יחליט?

"בסופו של דבר, תמיד ישנה הסכמה לצערי, כי אחרת זה פוגע בילדים. אם ההורים לא ישלמו את התשלומים האלו הילדים לא יקבלו לא טיולים, ולא הצגות, וזה מפחית את הפעילויות. זה לא שהמדינה הלכה ונתנה לנו כסף עבור הדברים האלה. מישהו יצטרך לממן את הפעילויות וכנראה שהשנה אלה שוב יהיו הורים. אבל כרגע, אנחנו מחכים להנהלת הפורום ובהתאם לזה נפעל. יש התרעמות גדולה בפורום הארצי על העניין הזה, כי כל שנה מבטיחים לנו שיבוטלו התשלומים האלו ויועברו התקציבים המתאימים ובסוף זה לא יוצא לפועל".

על מה בעצם ההורים משלמים?

"כל דבר זה כספים. פרויקט השאלת הספרים זה כספים, טיולים, העשרות כאלו ואחרות. זה עוד כסף ועוד כסף וזה מצב בלתי אפשרי. כל הזמן נוגסים בכיס של ההורים, ואם בממוצע יש בבית שלושה ילדים זה מסתכם באלפי שקלים. בסוף זה לא באמת חינוך חובה חינם. מנהלים תמיד מתרעמים על כך שההורים לא משלמים. אבל מי סובל מזה בסוף? הילדים. ואז זה מתבטא באיום על ביטולי טיולים או גיחות או פעילויות העשרה. לא לכל ההורים יש את האופציה לשלם ולא כולם רוצים לשלם, כך שתמיד יש מרדף אחרי ההורים לשלם. אם המדינה תקבל החלטה והם ייתנו את הכסף, אז נגמר הסיפור. גם ככה יש להורים הוצאות גבוהות".

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר