אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי
אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי

האינטגרציה, התשלומים והעתיד של בתי הספר בכפר סבא: ראיון מיוחד עם אורלי פרומן

מנהלת אגף החינוך בעירייה, אורלי פרומן, בראיון לפתיחת שנת הלימודים: על עתיד האינטגרציה, סערת פיילוט היול"א ועל התוכניות לשנים הקרובות

פורסם בתאריך: 1.9.17 14:29

בעוד כחודש תוכל מנהלת אגף החינוך בעיריית כפר סבא, אורלי פרומן, לסכם שנה ראשונה בתפקיד. פרומן נכנסה לתפקידה באוקטובר 2016, בתום שנת צינון לאחר תפקידה הקודם, מנכ"לית משרד התרבות והספורט. עבורה, הכניסה לתפקיד מנהלת אגף החינוך בכפר סבא, עיר מגוריה ב-30 השנים האחרונות, מהווה סגירת מעגל. היא מספרת שעברה לכפר סבא יחד עם בעלה וילדיה בזכות מערכת החינוך של העיר. "חיפשנו באזור השרון מקום טוב להשתקע בו עם ילדים קטנים", אומרת פרומן, "וכולם אמרו לנו שהחינוך הכי טוב זה בכפר סבא. כך הגענו לעיר. הגעתי בזכות מערכת החינוך וכשהתמניתי לתפקיד פה, זה היה סוג של סגירת מעגל, כי הגעתי לעיר בזכות המערכת והיום יש לי את הזכות להנהיג אותה".
איך את מסכמת שנה ראשונה בתפקיד?
"הייתה שנה מרתקת. על אף כל התפקידים שעשיתי במערכת החינוך, לא עבדתי בכפר סבא אף פעם. זה היה סוג של התחדשות עבורי והיכרות עם העיר שאני גרה בה, עם אנשים נפלאים ועובדי העירייה וצמרת העירייה. הכרות קרובה יותר עם התושבים שהם שכנים שלי. הייתה שנה עתירה עבודה ועשייה".
עם כניסתה לתפקיד ערכה פרומן שינויים רבים באגף החינוך. רוב בעלי התפקידים הניהוליים ומנהלי המחלקות באגף החינוך הם אנשים חדשים. פרומן פתחה בנוסף למחלקות הקיימות, מחלקת תכנון ופיתוח של מערכת החינוך בעיר. את אגף החינוך בנתה כך שיתאים למערכת החינוך הגדלה והמתפתחת של העיר לאור השינוי הדמוגרפי שלה, והחליטה לצאת עם תוכנית רחבת היקף עבור עתיד החינוך בעיר – תוכנית אסטרטגית לחינוך לעשור הקרוב. "כפר סבא הייתה כפר קטן והיא הלכה וגדלה ובשנים האחרונות היא גדלה מאוד", אומרת פרומן. "היום אנחנו 107 אלף תושבים ו-23 אלף תלמידים. ב-5 השנים האחרונות מספר התלמידים גדל ב-20 אחוזים. זה המון. אתה צריך להתאים אגף חינוך לשטח שהולך ומתרחב. הדבר הראשון שעשינו אחרי שבנינו את האגף הוא להבין לאן המערכת הולכת, כי מערכת החינוך גדלה כמו שהעיר גדלה. מיפינו את כל המצאי שלנו- כמה כיתות יש בכל בית ספר וכמה בתי ספר וכמה בתי הספר עוד יכולים לגדול והאם צריך להוסיף עוד מסגרות".

אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי

אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי

יוזמות לגיל הרך

התוכנית, אומרת פרומן, נמצאת כבר באמצע הדרך. תאריך היעד להגשת טיוטה ראשונה: דצמבר-ינואר הקרוב, ובחצי השני של שנת הלימודים תשע"ח הכוונה היא להתחיל לצאת לדרך. בחודש מאי האחרון נערך מרחב פתוח גדול של הציבור יחד עם אנשי המקצוע של אגף החינוך בעירייה בו העלו תושבי העיר סביב שולחנות עגולים את הנושאים שבעיניהם התוכנית צריכה לבחון בקשר למערכת החינוך בעיר. מכלל הנושאים שעלו, בחרו באגף החינוך שישה נושאים שסביבם נבנו צוותי משימה, המורכבים מאנשי מקצוע באגף ומנציגים מהציבור, שאמורים להציע בקשר לכל נושא יוזמות חדשות. ששת הנושאים שנבחרו הם: 1. קידום יוזמות חינוכיות לגיל הרך – מגיל 3 חודשים ועד גיל 6, בגני הילדים של העירייה ובמעונות פרטיים. 2. קידום ייחודיות ברחבי בתי הספר בעיר, כך שלכל בית ספר בעיר, תחילה בתי הספר היסודיים, יהיה מאפיין ייחודי – למשל בית ספר שעוסק רבות בתחום האומנויות או בתחום הקיימות. ייחודיות בבתי הספר בעיר עתידה לאפשר להורים לבחור אפילו, באופן מבוקר, את בית הספר שבו ילמדו ילדיהם לפי תחומי העניין שלהם.3. בחינת יוזמות חינוכיות חדשות וקידום ילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך בעיר, כיצד ניתן לשלב אותם באופן המיטבי ביותר בחברה, גם דרך מערכת החינוך וגם בשעות הפנאי (למשל, באמצעות חוגים אחר הצהרים). 4. קידום הישגים לימודיים וחברתיים בקרב ילדי העיר, תוך יצירת מתווה עירוני לשיפור ההישגים, באמצעותו, כל בית ספר יגזור לעצמו יעדים אחת לתקופה על מנת להביא להישגים המקסימליים שניתן עבור כל בית ספר. 5. קידום תחומי עניין ופעילות בקהילה בקרב התלמידים בשעות אחר הצהריים. במסגרת זו, רוצה פרומן גם ליצור תוכנית עבור הורי העיר, במסגרתה יינתנו הרצאות וסדנאות להורים לילדים בכל הגילאים. "אני מאמינה גדולה בחינוך לאורך כל היום" אומרת בהקשר זה פרומן. "בבוקר נמצאים בבית הספר ובשעות אחר הצהריים צריך לעשות משהו משמעותי. זה יעד עבורי שלכל ילד בכפר סבא יהיה חוג, פעילות משמעותית לכל ילד וילדה, ושאנשי החינוך יהיו מעורבים בכך. שכל מחנך יידע מה התלמיד שלו אוהב לעשות וכיצד בית הספר יכול לסייע לו לעשות את זה גם בשעות הפנאי וגם בבית הספר". 6. בחינת מבנה החינוך בעיר, שכיום מאופיין באינטגרציה ובחינת המבנה של שש שנות יסודי, 3 שנות חטיבה ו-3 שנות תיכון.
האם הוחלט כבר מה יהיה עתיד האינטגרציה בעיר? האם יכול להיות שבשכונה הירוקה לא תהיה אינטגרציה?
"אינטגרציה זה עקרון מאוד משמעותי בעיר כבר הרבה שנים. אני רוצה לשמר אותו אבל הוא צריך להיות מתאים למציאות של היום. אני חושבת שהמפגש של ילדים מכל חלקי העיר הוא מפגש מעשיר. אני בטוחה שהילדים הכפר סבאים שגדלים פה רוצים להרגיש אותו דבר. זו החלטה שתלווה את העיר להרבה שנים קדימה. אנחנו נציע מספר חלופות כדי לבחור את האפשרות המתאימה ביותר. צריך לזכור שאוכלוסיות רבות בעיר השתנו מלפני 40 שנה. מה שהיה ברור אז שצריך להביא את השכונה ממזרח ואת שכונת עלייה למרכז העיר, מאוד השתנה כי היום השכונות עצמן מאוד מעורבות. אבל עדיין, העיקרון האינטגרטיבי שירת את העיר הזו במשך שנים רבות והוא יימשך ונצטרך להתאים את המבנה כך שיענה על ההתפתחות של העיר".
התוכנית האסטרטגית לחינוך היא תוכנית הדגל של האגף. נושא נוסף שעמד על סדר היום ואף עורר סערה בקרב ההורים הוא השינוי במודל היול"א, ה"פיילוט", שבמסגרתו תוך שלוש שנים כלל גני היול"א בעיר, כיום 121 גנים, יעברו בשעות הצהריים לניהול החברה העירונית לתרבות ופנאי. השנה 37 גנים יעברו לידי ניהול החברה, שהחלה לנהל אותם כבר בחודש יולי האחרון. המתווה של הפיילוט כאמור עורר סערה והתנגדות רבה בקרב ההורים, מה שהביא להקמת מטה המאבק לשמירה על היול"א שארגן הפגנות רבות נגד הפיילוט, ולשביתה שערך ועד הורי הגנים במחאה על המתווה של הפיילוט. המחאה נסובה בעיקר סביב היעדר שעות החפיפה בין צוות הבוקר לצוות הצהריים של הגן בפיילוט. בעקבות הביקורת שהועברה על ידי הציבור, העירייה עדכנה את המודל כך שיכלול בין היתר שעות חפיפה בין צוות הבוקר לצוות הצהריים, שארוחת הצהריים תוגש בשעה 13:00 כפי שהוגשה עד היום, ועוד.
האם יש לקח שהעירייה למדה בעקבות הסערה הציבורית סביב הפיילוט? האם את חושבת שנעשתה טעות באופן שבו הדברים נעשו?
"תמיד אני נוהגת לעשות הפקת לקחים. יכול להיות שנעשו טעויות בדרך. אני לא מתביישת להודות. אבל יחד עם זאת אני חושבת שיש פה מהלכים שברגע שהחלטנו שיוצאים אליהם צריך לצאת לדרך. צריך להיות אמון. יש שקיפות והנהגת ההורים יודעת איך מורכב כל דבר והם בני בית כאן. אבל אני לא רוצה שכל דבר יהפוך למשא ומתן. יש הבדל בין שיח עם הנהגת הורים ליצירת תוכנית משותפת שהצוות המקצועי מוביל אותה, לבין שזה הופך להיות משא ומתן. זה לא צריך להיות מקום של משא ומתן. יצאנו לתכנון של פיילוט בהסכמה עם ועד ההורים לאחר שהבנו שכולנו לא מרוצים מהמצב הקיים והחלטנו שאנחנו מנסים משהו אחר. הגענו למודל שהוא בעינינו משרת בדיוק את הלקונות שבגללם יצאנו למודל החדש ואנחנו חייבים לצאת לדרך. כל מי שרצה להיפגש איתי בנושא הזה נפגש איתי. צריך לתת בנו אמון, באנשי המקצוע ואם יהיה משהו לא בסדר, אנחנו כאן גם בשביל לתקן".

אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי

אורלי פרומן. צילום: עזרא לוי

תלמידה טובה במגמה ריאלית

היא מספרת שהתאהבה בתחום החינוך כשהייתה מדריכה בתנועת מכבי הצעיר, כשהייתה בכיתה ט' וגרה בראשון לציון. "הייתי תלמידה טובה, פעילה במועצת התלמידים, למדתי במגמה ריאלית של פיזיקה ומחשבים. הייתי שחקנית נבחרת ישראל בכדוריד, ניגנתי על אקורדיון ורקדתי. הייתי מדריכה במכבי הצעיר והייתי סגנית רכז הסניף ושם הבנתי שיש משהו ב־ד.אנ.איי שלי שמושך אותי לעבודה עם ילדים ונוער, להנהגה, לחינוך וערכים".
את שירותה הצבאי סיימה לאחר שנת קבע כמפקדת פלוגה ומדריכה בקורס קצינות ועשתה תואר ראשון במתמטיקה ובמדעי המחשב. כמו כן, היא בעלת תואר שני בתקשורת. היא התחילה את דרכה במערכת החינוך כסגנית מנהלת בבית ספר הפקיד בבאר שבע, ולאחר מספר שנים הייתה סגנית מנהלת בתיכון תל"ם בגבעתיים. לאחר מכן היא נקראה להקים ולנהל את תיכון חדש ברמת גן, על ניהולה בתיכון זה זכתה בפרס החינוך הארצי. בהמשך הייתה המשנה למנהל אגף החינוך בעיריית רמת גן וניהלה את החינוך העל יסודי בעיר, ולאחר מכן במשך 8 שנים ניהלה את מחוז תל אביב של משרד החינוך. תפקידה האחרון כאמור, היה מנכ"לית משרד התרבות והספורט, במשך שש שנים. פרומן נשואה ואם לשלושה ילדים וסבתא לשלושה נכדים.

חמש יחידות

אילו חידושים במערכת החינוך בעיר צפויים לנו השנה?
"שתי תוכניות אורך ביסודי ובעל יסודי שיחלו מספטמבר הקרוב במקצועות המתמטיקה והאנגלית שמטרתן שכל תלמידי כפר סבא ייבחנו ב-5 יחידות אנגלית ומתמטיקה. יהיו כאלו שיעשו 4 יחידות מתמטיקה, אבל אני רוצה שאלו יהיו הבודדים. ייעשה הליך הכשרה של המורים בבתי הספר בעיר והשתלמויות של מורים על מנת להגיע למטרה הזו. בנוסף, יהיה תגבור שעות. עוד תוכנית שתתחיל היא תוכנית חוס"ן, תוכנית שתתפרס על פני כל המערכת שמקנה כלים פסיכו חינוכיים להתנהלות היום יומית של התלמידים. צוות היועצות והפסיכולוגים של העירייה יעברו השתלמויות וילמדו את התוכנית, הם יעבירו אותה למורים והמורים לתלמידים. התוכנית נותנת כלים לילדים איך להגיב בסיטואציות מסוימות, איך מתמודדים עם לחץ לפני מבחנים למשל ואיך מגיבים כשרבים עם חבר לכיתה".
מלבד אלו, השנה תחל הפעימה הראשונה בתוכנית של האגף בשיתוף עם קרן "אתנה" במסגרתה תוך שלוש שנים כלל המורים בעיר יקבלו מחשב נייד או אייפד לניהול מערך הלמידה וההוראה. פרומן מציינת שבהמשך התוכנית תורחב כך שלכל תלמיד יהיה מחשב. כמו כן, שתי מגמות חדשות נפתחו- הנדסת תוכנה בהתמחות באווירונאוטיקה ותעופה בתיכון גלילי והנדסת תוכנה בהתמחות של בינה המלאכותית בתיכון רבין.
מה את חושבת על מערכת החינוך היום בישראל?
"מערכת החינוך היא המערכת הכי מורכבת שיש לנו במדינה. לאנשי החינוך יש משימה מאוד קשה וחשובה. אני חושבת שהמדינה חייבת לחשוב איך היא מגייסת בנוסף לקיימים את מיטב האנשים למערכת החינוך שלה. בינתיים לא משקיעים מספיק באנשי החינוך והם אנשי מפתח. אני חושבת שצריך לעלות את שכרם ולשים רף גבוה של קבלה. אני חושבת שצריך למסד את תפקיד הסייעות, וצריך להקטין את מספר התלמידים בכיתות במיוחד בחטיבות הביניים. צריך לאפשר גמישות ניהולית לכל מהמנהלים בבניית מערכת השעות ותוכנית הלימודים. אנחנו חייבים לעצב דור של ילדים שיהיה בהם עומק אינטלקטואלי, ושיהיו אנשי רוח כמו אנשי מדע. כיום נראה שהמערכת פועלת הפוך, ואני חושבת שילדים שלומדים, רוקדים, שרים ומציירים ועוסקים בספורט, הם ילדים הרבה יותר רגועים".
באחרונה החליט פורום ועדי ההורים הישוביים על מרד נגד תשלומי ההורים. מה דעתך על כך?
"מאז ומתמיד במערכת יש תשלומי הורים. אני לא זוכרת מצב שאין. אני חושבת שזה יהיה מאוד קשה אם תשלומי ההורים יבוטלו ולא יהיה תשלום מקביל. זה אומר שכל הנשמה היתרה של המערכת, התרבות, האומנות, הטיולים, מה הם לא יהיו? נפגע בילדים? אני מצפה מכל הצדדים שנוגעים בעניין שיתיישבו במהרה סביב שולחן הדיונים ויחליטו מה עושים עם זה. אי אפשר להתחיל את שנת הלימודים מבלי שאנחנו יודעים שיש לנו מקורות כספיים לכל החידושים שאנחנו רוצים להכניס השנה".
מה המסר שלך למורים ולתלמידים ומה את מאחלת להם לשנת הלימודים הקרובה?
"אני רוצה שהילדים יאהבו את מערכת החינוך, יאהבו את בית הספר ולא יגידו 'אוף יש עוד יום בבית הספר'. שיפגשו שם אנשים אוהבים, מורים שהם חלק משמעותי בהתפתחות שלהם ויתנו לתלמידים חופש ביטוי. אני מאמינה שמורה טוב הוא מורה לחיים".

 

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר