צילום דודו בכר
צילום דודו בכר

בצהרונים בכפר סבא יהיו עוד אנשי צוות, אבל רק חוג אחד. מה עדיף?

בכמה ימי החופשה יפעלו הצהרונים בבתי הספר? למה הם לא יפעלו בחודש יולי? ולמה יהיה בהם רק חוג אחד? התשובות בפנים

פורסם בתאריך: 4.9.17 20:08

מספר ימי הפעילות של צהרוני בתי הספר בכפר סבא בזמן ימי החופשה של משרד החינוך יהיה המקסימלי – 14 ימים. כך הודיעה העירייה. עוד מסרה העירייה שבצהרונים שבהם יותר מ-22 ילדים (רוב הקבוצות) יהיו שני אנשי צוות.

נזכיר שעיריית כפר סבא הצטרפה השנה לתוכנית "ניצנים", תוכנית הוזלת הצהרונים בבתי הספר שיזם משרד האוצר. התלמידים בעיר הלומדים בכיתות א'-ג' החלו את שנת הלימודים בצהרון במתווה החדש, במסגרתו הורים לילדים בכיתות א' ו-ב' הלומדים בצהרונים משלמים עבור עשרת חודשי שנת הלימודים 785 שקלים בכל חודש, לאחר סבסוד של המדינה, והורים לילדים בכיתה ג' הלומדים בצהרון ישלמו 935 שקלים בכל חודש לצהרון, שפועל עד השעה 17:00. עד כה המחיר לצהרונים בכפר סבא היה 1,220 שקלים לילדים השוהים בצהרון עד שעה זו.

תוכנית ניצנים מורכבת מחבילה בסיסית של צהרון הפועל עד השעה 16:00, בו ניתנים חוג ופעילות העשרה ואיש צוות אחד בכל קבוצה של ילדים וארוחה חמה, וכל זאת בעלות של 650 שקלים לחודש להורים, ללא ימי פעילות בחופשות משרד החינוך. כל רשות יכולה להרחיב את התוכנית באמצעות תוספות, כך שהעלות הכוללת של הצהרון לא תעלה על 935 שקלים לחודש. התוספות יכולות להיות הוספת ימי פעילות בחופשים, הוספת אנשי צוות לכל קבוצה, הוספת פעילות העשרה, אבטחה, ניקיון וכדומה.

עוד קודם להודעת העירייה התנגד יו"ר סיעת האופוזיציה תפוח במועצת עיריית כפר סבא, יובל לוי, למתווה לפיו יפעלו הצהרונים בתוכנית. בהצעה לסדר שלוי מתכוון להעלות בישיבת המועצה ביום רביעי הקרוב, הוא ביקש שהעירייה תפעיל את הצהרונים במשך מלוא 14 ימי החופשה השנתיים, תוסיף חוג העשרה ותפעיל את תוכנית ניצנים במהלך כל חודש יולי כהשלמה לקייטנת בית הספר של החופש הגדול. עוד דורש לוי שמחיר הצהרונים בגני יום לימודים ארוך (יול"א), שבכפר סבא לא נכנסו לתוכנית ניצנים, יותאמו למחיר שבתוכנית. "זה שהעירייה הודיעה שהיא תשקיע בניקיון מוגבר בתוכנית נראה לי לא שייך לצהרונים", אמר לוי, "זה מבייש לחשוב שתוספת התשלום היא על ניקיון, שזה דבר בסיסי, ולא על העשרה. אני מקווה שלאחר משא ומתן נצליח להחזיר להורים דברים שעיריות אחרות נתנו ביוזמתן, ונתנו בלי מאבק של נציגות הורים. אני פונה לחברי הקואליציה, שהם נציגי ציבור כמוני, שיהיו נאמנים לכלל הציבור ששלח אותם ויפעלו לטובתו".

עוד קודם להודעת העירייה אמרה יו"ר הנהגת ההורים, בלה מסיקה, מסרה בתגובה: "הנהגת ההורים מברכת על פתיחה מוצלחת של שנת הלימודים עם רישום שיא של מספר התלמידים הרשומים לצהרונים. לגבי חלק ממרכיבי התוכנית עדיין לא הגענו להסכמות עם העיריה, אך אנו מאמינים שנוכל להבטיח אותם להורים, וזאת נוכח שיעורי הרישום המוגברים מחד וכן האינטרס הציבורי המחייבים צהרון איכותי בכפר סבא. אנו פועלים מול גורמי העיריה להוספת מירב ימי הפעילות בחופשים (14 יום) והשלמת גיוס הסייעות בכל הקבוצות באופן מיידי, כך שבכל קבוצת צהרון יהיו שני אנשי צוות, בניגוד למצב עם פתיחת שנת הלימודים שרק בשני שליש מהקבוצות גוייסו צוותים של שניים. בנוסף, אנו קוראים לעירייה להעשיר את הצהרון בהפעלת חוג נוסף בכל המסגרות".

עוזי כהן, סגן מנהל אגף התרבות בעירייה, ומי שאחראי על תפעול הצהרונים בכפר סבא במסגרת בניצנים, מסביר כי הצהרונים בתוכנית יפעלו באופן הבא: הפעילות תיארך עד השעה 17:00, לכל קבוצה תלמידים המונה בממוצע 22 תלמידים יהיו אחראים שני אנשי צוות (אחת מדריכה מובילה והשנייה סייעת). הצהרונים יפעלו ב-14 ימי החופשה, בכל צהרון יהיה מאבטח, מערך הניקיון בצהרון יתוגבר באמצעות חברה קבלנית ויינתן ציוד ליצירה מעבר למה שמוצע בסל הבסיסי. בנוסף, שלושה רכזים מטעם החברה לתרבות ופנאי יפקחו על הצהרונים בבתי הספר, והתלמידים יקבלו חוג ופעילות העשרה במסגרת הבסיסית של התוכנית.

"האתגר היה לשמור על איכות גבוהה של הצהרון", אומר כהן, "הצהרונים השנה בכפר סבא מאוד דומים לצהרונים שהיו עד כה, וההבדל היחיד הוא שאז היו שני חוגים וכעת יש חוג ופעילות העשרה. ברוב הפרמטרים הגענו להסכמות עם הנהגת ההורים והתהליך איתם הוא מאוד חיובי והם שותפים מלאים". הוא מדגיש כי העירייה העדיפה להוסיף לסל המורחב את הפרמטרים של שעות פעילות הצהרון, שיפעלו עד 17:00, הוספת איש צוות כך שיהיו שני אנשי צוות בכל קבוצה, ושמירה על צוות איכותי שינהל את הצהרונים. "אנחנו לא יכולנו לבחור את כל התוספות. נתנו מנהלים לכל צהרון באיכות מאוד גבוהה שעולה לנו יותר, קנינו את תוספת האבטחה והיה לנו חשוב שיהיו שני אנשי צוות בכל קבוצה, מה שאין בחבילת הבסיס".

ומה לגבי הטענות שיש לגבי התוכנית?

"אני לא מכיר הרבה עיריות שהצליחו להשיג הכל, ורוב הרשויות עשו פשרות מאוד גדולות. כפר סבא נמצאת יחסית במקום טוב והיא נותנת סל עשיר ומגוון. קשה להגיד שיש מקומות שלקחו סל מקסימלי, כי כנראה היו צריכים לוותר שם על משהו, על איכות הצוות המנהל את הצהרון למשל. רוב הרשויות עושות פשרות שהן בעיקר סביב מספר אנשי הצוות החינוכי בכל קבוצה".

ולמה בחרתם להשקיע בתקציב לניקיון במקום בפעילות העשרה נוספת.

"רצינו לדאוג לסביבה נקייה לילדים, לדאוג לסביבה שילד ירגיש בה טוב. יש מקומות שלא שמו על זה דגש. אנחנו חושבים שצריכים לדאוג לסביבה ולמקום שיהיה מסודר, ויש לזה מחיר".

ולמה התוכנית לא תפעל בחודש יולי?

"תוכנית ניצנים אינה חלה על חודש יולי. בחודש הזה אנחנו עובדים מאוד קשה על קייטנת בית הספר של החופש הגדול שמסובסדת ועולה רק 450 שקלים להורים, ואת הצהרונים שאחרי הקייטנה אנחנו מפעילים בצורה אחרת, כך שעבור שלושה שבועות של הקייטנה ההורים משלמים 850 שקלים לצהרון. אנחנו נצטרך לשקול כמה הוא יעלה בשנה הבאה. אנחנו נשתדל להתאים את המחיר, כי המטרה שלנו זה להמשיך את הצהרון גם לחודש יולי, ונצטרך לבחון את זה. בינתיים זה מוקדם מדי כדי להתייחס לחודש יולי".

ולמה השנה גני היול"א לא נכנסו לתוכנית ניצנים?

"הצהרונים בגנים בכפר סבא לפי התוכנית לא מסובסדים על ידי משרד החינוך, והתוכנית אינה פועלת בחודש יולי. צריך לזכור שהמחיר של היול"א לחודש כולל את הפעילות בחודש יולי, כך שהפער לחודש בין גני היול"א בו מתקיימות שעות חפיפה והוא פועל באופן מסויים מסתכם בעשרות שקלים בודדים לחודש. בהתייעצות עם הנהגת הורים לא נכנסנו השנה לניצנים והעדפנו להתמקד בבתי הספר בהם משרד החינוך מסבסד את הפעילות".

 

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר