שופר. צילום מוטי מילרוד
שופר. צילום מוטי מילרוד

הדתה או לא? הורים ברחל המשוררת מתנגדים לפעילות של "יוסי מחב"ד"

כמה הורים בבית הספר אמרו שלא ישלחו את הילדים ללימודים ביום שבו תתקיים פעילות בנושא תקיעה בשופר

פורסם בתאריך: 5.9.17 19:08

כמה הורים לילדים הלומדים בבית הספר רחל המשוררת בכפר סבא הופתעו לגלות בלו"ז החודשי שנשלח אליהם מבית הספר, כי במהלך חודש ספטמבר, בתאריכים 19-17 בספטמבר, תיערך פעילות של "יוסי מחב"ד"" לרגל חגי תשרי.

בזמן שישנם הורים שהתרעמו על הפעילות והתנגדו להכנסת "גורמים חיצוניים" שיעבירו את הפעילות, הורים אחרים לתלמידים בבית הספר אמרו כי מדובר בפעילות שנערכת כבר מספר שנים ברחבי בתי הספר בעיר, שאינה מטיפה לקרבה לדת. נציין, כי מדובר בפעילות בה מוסבר על האופן שבו תוקעים בשופר ובסיום נערכת תחרות בין הילדים בה הם מתנסים בעצמם בתקיעה בשופר.

"אני נגד כל הכנסה של עמותה לבתי ספר בין אם זה טבעונים או בין אם זה חב"ד", אומרת אם לילד הלומד בבית הספר, "אני חושבת שאין מקום להכניס עמותות לבית הספר, בטח לא עמותות שחורטות על דגלן לשנות את אופן החיים שלי. בית הספר צריך לחנך וללמד ולא צריך להכניס את העמותות האלה. גילינו את הפעילות הזו דרך הלו"ז החודשי שהעביר בית הספר להורים, ולא ניתן לגביו שום הסבר. אני חושבת שהמקום של פעילויות כאלה הן אחר הצהריים. חב"ד יכול להזמין אותם לפעילות בשעות הפנאי, שלא תתקיים בבית הספר. אני הבעתי את ההתנגדות שלי בפני ההורים ובית הספר ואני מחכה לקבל הבהרה על מבית הספר על אופי הפעילות. אם אני אראה באמת שמדובר בפעילות מתונה, אני לא אחריג את הילד שלי ממנה".

אב לילדה שעלתה השנה לכיתה א' בבית הספר אומר כי הוא לא מתכוון לשלוח אותה ללימודים באותו יום שבו תיערך הפעילות: "אני חושב שזה אינוס מחשבתי. הילדה שלי עוד לא יודעת מה זה בית ספר, עוד לא עומדת על דעתה, ומגיע גורם חיצוני שמלמד אותה על חגי ישראל. כשאני למדתי בבית ספר, המורה שלי לימדה אותי דברים כאלו. חב"ד זה ארגון פוליטי, וכשנכנסים לאתר שלו רואים משנה סדורה. בעיניי זה אקט אלים, לילדים אין בחירה, ואני לא מבין למה ארגון מסוים צריך לבוא ולהראות לילדים שלי איך לתקוע בשופר. אני לא רוצה שאף גורם חיצוני יעביר פעילות, לא מחב"ד ולא מהמכון הדמוקרטי ולא משלום עכשיו".

ערן ורנר, חבר הנהגת ההורים ששניים מילדיו לומדים בבית הספר אומר שלדעתו לא מדובר בפעילות מטיפה: "אני לא מכיר את האיש אבל שמעתי שהוא עושה פעילות מאוד יפה בבתי הספר. אני לא בעד הדתה בבתי הספר, אבל אני חושב שבמקרה הזה מדובר בסך הכל בפעילות לקראת ראש השנה שבה מראים כיצד לתקוע בשופר. אני סומך על מנהלת בית הספר שיודעת לסנן את הפעילויות וככל שהיא מצאה לנכון לקיים אותה כנראה שאין בזה פגם. צריך לתת את הקרדיט לצוות החינוכי שיודע מה נכנס לבית הספר. ההתנגדות ליוסי מחב"ד קצת מוגזמת. אולי יש בה אפילו קצת רכיבה על הגל הזה של מלחמה בהדתה. לפי מה שהבנתי מהורים שמכירים את הפעילות, אין בה שום מסרים מטיפים או מקרבים לדת אלא בסך הכל חשיפה למנהגי ישראל".

יוסי ליפקין, מי שמעביר את הפעילות, אמר: "מדובר בסדנת שופרות, בה מוסבר על תהליך ייצור השופר, לימוד טכניקות וסגנונות התקיעה והפקת הצלילים המיוחדים. לסיום נערכת תחרות שופר נולד בה הילדים עצמם מתנסים בתקיעה בשופר. הפעילות מתבצעת לשביעות רצון הילדים ההורים והצוות החינוכי. הילדים מאוד נהנים ממנה ומהתגובות נלהבות ומעודדות. התוכנית מותאמת לתלמידי בית הספר הממלכתי ואין בה שמץ של הטפה או משהו שקרוב לזה". הוא מציין גם כי הפעילות לא מתקיימת במשך שלושה ימים: "אין חיה כזו. אני לא מופיע בשום בית ספר שלושה ימים רצופים".

ליפקין אומר כי הפעילות היא מטעם עיריית כפר סבא ומוכרת על ידי משרד החינוך, ומציין כי הוא מעביר אותה כבר יותר מ-25 שנה בבתי הספר בכפר סבא.

מעיריית כפר סבא נמסר: "מדובר בפעילות שאושרה על ידי הפיקוח במשרד החינוך ומתקיימת בבתי הספר היסודיים בכפר סבא כבר יותר מ-23 שנים. מטרתה של הפעילות הינה להציג את סממני החג, להסביר לילדים איך מייצרים את השופר, להדגים כיצד תוקעים בשופר וכו'. חשוב לציין כי יוסי ליפקין, שמעביר את הפעילות, עושה זאת בהתנדבות ולא מטעם ארגון כלשהו".

ממשרד החינוך נמסר: "למנהלי בתי הספר יש סמכות לחשוף את התלמידים לתכניות העשרה מגוונות, והמשרד סומך על שיקול דעתם".

תגובות

תגובה אחת
תגובה אחת
  1. לירון

    הורים משוגעים
    אנחנו במדינה יהודית
    מי שלא מתאים לו שיעוף לברלין או לכל מדינה אחרת..
    נמכס מכם

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר