צילום אילוסטרציה תמר הירדני
צילום אילוסטרציה תמר הירדני

למרות הודעת העירייה: ההורים גילו עוד חמישה גנים עם ליקויי בטיחות דחופים

בעירייה התעקשו שאין בגנים ליקויים דחופים, אבל סירבו להעביר להורים את דוחות הבטיחות. לחץ של ועד הגנים חשף שיש ליקויים נוספים. העירייה: ליקויים בשלושה גנים תוקנו ובשניים אחרים יתוקנו הליקויים בחופשת סוכות

פורסם בתאריך: 1.10.17 09:41

כשבועיים לאחר פגישת חברי ועד הורי הגנים לבין מנכ"לית העירייה אושרת גני גונן ומנהלת אגף החינוך אורלי פרומן, בה גילו חברי הועד כי באחד מגני הילדים בעיר יש ליקוי בטיחות ברמה קדימות 1, התברר השבוע לועד הורי הגנים כי ישנם חמישה גנים נוספים ברחבי העיר שהם בעלי לקות בטיחות ברמה זו, שלא הייתה אמורה לאפשר את פתיחתם עם תחילת שנת הלימודים.

הליקויים בגנים אלה הם ברובם ליקויים במרצפות הגן. נזכיר שבגן שדיווחנו עליו בשבוע שעבר, הליקוי היה ככל הנראה סדקים בתקרת הגן.

ההורים גילו על חמשת הגנים הנוספים לאחר שבתום הפגישה עם העירייה לפני כשבועיים הבטיחו בעירייה שיערכו ביקורת פנימית ויעדכנו את חברי הועד על הממצאים. העירייה העבירה לידי חברי הועד דוח המגלה כי לאחר בדיקת העירייה נמצאו חמישה גנים בעלי לקוי בטיחות ברמה 1 ברחבי העיר. צוין כי ליקויים אלה יתוקנו במהלך חופשת סוכות.

נזכיר שזה מספר שבועות שההורים דורשים מהעירייה לחשוף בפני כלל ההורים את כל דוחות הבטיחות בגני הילדים בעיר, אך העירייה סירבה. ממצאי הדוח חמורים במיוחד לאור מענה העירייה לשאילתא שהעלו חברי סיעת תפוח מהאופוזיציה בראשית ספטמבר, אז ביקשו לקבל את שמות המוסדות שבהם נדרשים תיקונים מטעמי בטיחות. העירייה ענתה אז כי "נכון למועד מתן האישורים אין מפגעים בקדימות 0,1 המהווים סיכון לחיי אדם".

לא זו אף זו, גם במענה של העירייה לצומת השרון בשבוע שעבר, העבירה העירייה את תגובתו של מיכאל זלדין, מהנדס קונסטרוקציה ומנהל מחלקת תחזוקות מבנים שאמר אז כי "ליקויי בטיחות בדרגת 0 ו-1 טופלו. הילדים והצוות החינוכי יכולים לשהות בגן בשקט ובבטחה".

הורה המעורה בפרטים אמר: "הסיפור הזה הוא שערורייה מאוד גדולה. בעירייה הבינו שהוועד חשף את הגן הקודם ושיש פה כשל מערכתי ושהם לא עוקבים אחרי הביקורות שלהם. הם הכריזו בפתיחת השנה שלא נפתחו גנים עם לקויות בקדימות 0,1. וזו בדיוק הסיבה שהוועד דורש לפרסם את כל הדוחות. צריכה להיות שקיפות כדי שיתבצע מעקב. יש כאן דוגמה קלאסית למצב של רשות שרוצה להסתיר מידע מהתושבים כדי לחסוך בהוצאות. שקיפות בעניין הזה היתה מונעת את פתיחת המוסדות האלה עם פתיחת שנת הלימודים".

חבר בועד הגנים אמר לצומת השרון: "לצערי, החשש של ועד הגנים אומת. המאבק של ועד הגנים לפרסום דוחות מראה שזה מאבק מוצדק, והוא יעלה מדרגה. איפה ממלא מקום ראש העירייה צביקה צרפתי, שהצהיר בישיבת המועצה שכל הגנים שהיו בהם ליקויים 0-1 טופלו ושאין מוסדות חינוך שנפתחו עם ליקויים כאלה? הייתי מאוד שמח לקבל את תגובתו לעניין, ולא תחת מעטפת של יחצנות ודוברות. כמו שהוא טרח לומר באופן ישיר על טיפול הליקויים הבטיחותיים בתחילת השנה בישיבת המועצה, שיבוא עכשיו וידאג שמישהו ממחלקות העירייה הרלוונטיות יגיב ויקח אחריות על העניין הזה. אני חושב שזה לא תקין שהוחלט לטפל בליקויים שנמצאו רק בחופשת סוכות. אלו ליקויים שהיו אמורים להיות מטופלים עוד לפני כניסת הילדים למוסדות החינוך. מדובר בבטיחות ילדנו שהיא קודמת לכל שאר הדברים והיא בראש סדר העדיפויות".

מועד הורי הגנים נמסר בתגובה: "כפי שנאמר, 'אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר'. גילוי ליקויי הבטיחות בחמשת הגנים האלו, עקב התעקשות ועד הורי הגנים העירוני לפרסומם, הוא בדיוק הסיבה מדוע דוחות הבטיחות בגנים (ובמוסדות החינוך, בכלל) צריכים להיות זמינים לעיני כל. ועד הורי הגנים העירוני ימשיך להתעקש ולדרוש זאת, עד אשר עיריית כפר סבא תהיה חלוצה ותהווה דוגמא ומופת של שקיפות ציבורית".

מהעירייה נמסר בתגובה: "מתוך חמשת הגנים המדוברים, הליקויים בשלושה מהם תוקנו ובשניים יתוקנו הליקויים במהלך חופשת סוכות. בהמחלקת תחזוקת מבנים פועלת במהלך כל השנה באופן רציף לתיקון הליקויים הבטיחותיים המתגלים במוסדות החינוך בעיר. כל הליקויים הבטיחותיים המהווים סכנה לשלום הילדים טופלו באופן מידי ומוסדות החינוך בעיר נפתחו ללא ליקויים מדרגת חומרה זו. חשוב להדגיש כי מנהל המחלקה, מהנדס בכיר במקצועו, פועל בשיקול דעת בכל הקשור לתיקון הליקויים כשלנגד עיניו שלומם של הילדים. תיקונים נוספים, שלהם יש טווח זמן לתיקון , מטופלים בתאום עם צוותי הגן ואגפי הנדסה, חינוך וביטחון".

 

 

תגובות

אין תגובות

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר