גן הזיכרון
גן הזיכרון

"זה נראה שיש גנים במרכז העיר שהעירייה לא נגעה בהם 30 שנה"

הורים ממרכז העיר, מספרים שהם נוסעים עם הילדים בעיקר לשכונות הירוקות כי גני המשחקים במרכז מוזנחים. סיור שערכנו הבהיר: יש גנים ויש גנים

פורסם בתאריך: 16.6.17 08:51

הורים בשכונות מרכז העיר ובשכונת עלייה מעדיפים לנסוע עם ילדיהם לגני משחקים מרוחקים מביתם, בקניון ערים ובשכונות הירוקות, משום שלטענתם גני השעשועים שליד מקום מגוריהם מוזנחים ואינם מתוחזקים כראוי. סיבוב בכמה גינות במרכז העיר, בשכונת עלייה, בשכונות המזרחיות ובשכונות הירוקות מצביע על פערים גדולים בתחזוקת הגנים ובאיכות המתקנים, מה שמשליך ישירות על מידת הפופולריות שלהם בקרב התושבים.
בזמן שבשכונות הירוקות ניתן למצוא בשעות אחר הצהריים את גינות השעשועים הגדולות מלאות עד אפס מקום בעשרות הורים וילדים, היו גנים שביקרנו בהם במרכז העיר והיו ריקים לגמרי. גם בין גנים במרכז העיר יש פערים. גנים אחרים במרכז העיר שאותם העירייה כן חידשה, כמו גן "החורשה" וגן "אורט", היו מלאים בילדים והורים.

גן בית הסטודנט

גן בית הסטודנט

"כפר סבא היא עיר עם המון אנשים, זוגות צעירים עם ילדים, וזה נראה שיש גנים במרכז העיר שהעירייה לא נגעה בהם 30 שנה", אומרת אושרית, בת 44, תושבת מרכז העיר ואמא לילד בן 4 וחצי. "גן הזיכרון שנמצא בסמוך לבית שלי, הוא במצב מחריד ומחפיר. אני זוכרת שעוד כשאני הייתי קטנה הגינה נראתה בדיוק ככה. זה גן שהיה פעם העיניים של העיר, והיום נראה כמו החצר האחורית".
מרכז העיר משופע בגנים ציבוריים במצבים שונים. חלקם עם הצללה ועם משטח גומי, וחלקם חשופים לשמש לחלוטין ומלאי חול, ולא בכולם יש מתקנים גם לפעוטות וגם לגדולים. נראה כי לצד מספר גנים שהעירייה חידשה, ישנם גנים שהעירייה התקינה בהם מתקנים חדשים אך לא טיפלה בתשתית, וישנם גנים שהוזנחו לחלוטין במשך שנים. "יש גני שעשועים במרכז העיר, בדיוק כמו הגן הזיכרון, שבשעות אחר הצהריים הם פשוט שוממים לחלוטין, כי הילדים יודעים מה טוב להם", ממשיכה אושרית. "זה נראה כאילו העירייה פשוט שמה פלסטר במקום לתקן מהיסוד. אני פשוט נוסעת לגינות של הוד השרון".

הגינה בקניון ערים

הגינה בקניון ערים

ואכן, בשעות אחר הצהריים בגינה של קניון ערים מצאנו את המספר הרב ביותר של תושבים בהשוואה לגינות הציבוריות האחרות במרכז העיר. בגינה ישנם מתקנים מודרניים ומעוצבים לפעוטות ולגדולים, בדומה לגינות בשכונות הירוקות, מתקנים שלא מצאנו דומים להם בגינות הציבוריות במרכז העיר. גם במקומות בהם העירייה חידשה את המתקנים, עדיין הם נראו כמו המתקנים הבסיסיים. "אני מעדיפה לעשות את ההליכה הארוכה יותר לקניון ערים מאשר ללכת לגינות שליד הבית שלי" מספרת דפנה (39) תושבת מרכז העיר ואמא לילד בן 4 וחצי ותינוקת בת שנה וחצי. "שם יש 100 אחוז הצללה, ומתקנים יותר משודרגים וחדשים. יש משטח נקי שהילדה שלי יכולה לזחול עליו, ולא חול מלוכלך. הגינה שם היא ברמה הרבה יותר גבוהה. אני לא יודעת אם מישהו בעירייה ביקר בגינה של קולנוע עמל נניח ב־20 השנים האחרונות".
גם גלית, אם לילדים בני 3.5 ושנה ו־8 חודשים, מבלה עם ילדיה לרוב בגינה של קניון ערים. "זה הגן הכי אטרקטיבי באזור, אבל הוא גם מאוד עמוס", היא אומרת, "יש כאן את כל המתקנים שצריך, לקטנים ולגדולים, ואין הרבה כאלו באזור. הגן שיש ליד הבית שלי, גן בית הסטודנט, אין בו אפילו נדנדה ויש בו רק חול. אין בו כלום ואין שם מה לעשות".

הגינה בשכונה הירוקה הדרומית

הגינה בשכונה הירוקה הדרומית

עדי (37), תושבת מרכז העיר ואמא לילדים בני 3 ו-4, מספרת שהיא מעדיפה לנסוע לגינות בשכונות הירוקות או להוד השרון. "אני ועוד כמה הורים מעדיפים לקחת את האוטו ולנסוע למקום אחר, כי הגנים שמסביבנו לא מטופחים ומתוחזקים בכלל. אני נוסעת לגינות בהוד השרון או לגינות בשכונות הירוקות בין פעמיים לארבע פעמים בשבוע, כי שם יש הרבה יותר מתקנים וגירויים לילדים. הגינות במרכז העיר מלאות בחול מלוכלך ואין בהן כמעט מתקנים, הילדים ממצים אותן מאוד מהר ומשתעממים".
גם בשכונת עלייה, בגן "בית לזרוס", לא מצאנו נוכחות גדולה של הורים וילדים. שלומי, אב לתינוקת בת עשרה חודשים: "הרבה הורים מהשכונה כאן מעדיפים ללכת לגינות השעשועים שבשכונה הירוקה, וזה גם מה שאנחנו אישית עושים רוב הפעמים. שם נקי ויש מתקנים חדשים יותר, ואפשר לשבת ולשחק עם הילדים. הרבה ממי שיושבים פה יהיו בדרך כלל קשישים ולא הורים עם ילדים. אין כאן סככה ולכן כל המתקנים מלאים בצואה והרצפה מלוכלכת".

גן החורשה

גן החורשה

ביקרנו גם בגינה שבמתנ"ס גלר, בה לא מצאנו אף אחד בשעות אחר הצהריים. מספר מטרים ליד, בגן השעשועים "מור בית הבד", המטופח יותר, עם הצללה ועם מתקנים חדישים, מצאנו הורים וילדים משחקים. כנרת, אמא לילדה בת תשע: "אני חושבת שצריך להשקיע יותר בשכונות המזרחיות. הגינה של מתנ"ס גלר נטושה ואף אחד כבר לא יושב בה יותר. גם בגינה הזו (בית הבד), צריך לשים כבר משטח גומי ולשים מתקנים לפעוטות. יש תחושה שמשקיעים יותר בשכונות הירוקות".
תגובת העירייה: "עיריית כפר סבא פועלת על פי תכנית רב שנתית מוסדרת ומשקיעה משאבים רבים בתחזוקה שוטפת של הגנים הציבוריים ברחבי העיר. בכל שנה משודרגים מספר גנים – מותקנים בהם מתקני משחק, משטחי בטיחות ומבוצעות הצללות במידת הצורך. כל המתקנים עוברים תחזוקה שוטפת ובדיקות של מכון התקנים והינם בטיחותיים וראויים לשימוש. נמשיך לפעול לשדרוגם של הגנים בעיר לרווחת תושבינו".

לידיעת העירייה: רשימת ליקויים ארוכה
גן הזיכרון: גן מוזנח לחלוטין ושומם מילדים. צבעי המתקנים, בהם מגלשה וקרוסלה ונדנדות סוס, דהויים והמתקנים חלודים וישנים. החול מלא בגללי חיות ואין הצללה בגינה.

גן קופ"ח ברחוב הגליל: במקום שני גנים. בכניסה לשביל הצר מרחוב ויצמן, מתקן לניקוז מי גשמים חלוד שהרצפה מסביבתו שבורה. בגן הראשון המתקנים חדשים יחסית והרצפה מכוסה במשטח גומי, אך אין הצללה. הגן תחום במבנה בטון ישן ושבור שמיועד לישיבה. הגן השני הוא ללא הצללה, המתקנים הם לפעוטות ונראים חדשים יחסית אך הרצפה מלאה בלכלוך.

גן אורט בסמוך לרחוב תל חי: בגן ילדים משחקים, ויש מתקנים חדשים יחסית, ועל אף ההצללה, משטח הגומי שמכסה את רצפת הגינה מלוכלך מאוד. הסככה שמעל המתקנים מסוכנת וקרועה בחלק מסוים עד ליסוד הברזל שמחזיק אותה.

גן החלוץ ברחוב אברהם קרן: חול טובעני ומלא בגללי חיות, מגלשה אחת נראית מבפנים מוכתמת בעובש ומגלשה שנייה מלאת חלודה בחלקים מסוימים. הספסלים מסביב לגינה ישנים ורעועים, ואת הגינה תוחמת פינת ישיבה מאבן שנראית ישנה מאוד.

גן החורשה המצוי בין רחוב הרצל לרחוב אברהם קרן: גן שמורכב מחלק חדש ומחלק ישן. בחלק הישן חול טובעני ומלא בגללי חיות, מתקנים לפעוטות שחלקם חלודים, והוא נתחם בפינת ישיבה ישנה, רעועה ומתקלפת. בחלק החדש מתקנים חדשים לילדים גדולים וכיסוי גומי, גינת כלבים ואזור של מתקני ספורט.

גן קולנוע עמל ברחוב בן גוריון: גן לפעוטות, שומם מהורים וילדים ומוזנח מאוד. המתקנים ישנים, דהויים ומתקלפים. את בסיס הבטון של הקרוסלה החלודה ניתן לראות בבירור מבצבץ מתחת לאדמה. אין הצללה, והחול גבוה מאוד, טובעני ומלא בגללי חיות.

גן בית הסטודנט ברחוב משה שרת: גן ישן לפעוטות, מוזנח ושומם. המגלשה חלודה מאוד. אחד העמודים שמחזיק את הנדנדה הארוכה המיועדת לשימוש למספר ילדים עקום וגם נדנדות הסוס חלודות ונראות ישנות מאוד. אין הצללה, החול גבוה וטובעני ומלא גם הוא בגללי חיות.

גן בית לזרוס בשכונת עלייה: הגן מלוכלך מאוד, בחלקו מתקנים ישנים ובחלקו מתקנים חדשים. אין הצללה בגינה, ולכן המתקנים מלוכלכים מאוד מצואת ציפורים, וכל רחבת משטח הגומי מלוכלכת לחלוטין מעלים ומענפים קטנים. המתקן של הנדנדות חלוד ואחת הנדנדות הארוכות המחוברות לרצפה ומיועדת לשימוש למספר ילדים חלודה לחלוטין ונראית ישנה מאוד.

גן מתנ"ס גלר ברחוב לוי אשכול: גן גדול ומוזנח, בשעות אחר הצהריים שומם לחלוטין. נראה כי המתקנים ישנים וחלקם נצבעו מחדש. הנדנדות ישנות והמבנה של אחת המגלשות נראה רעוע. את כל הגינה תוחם קיר ישן, צבוע בירוק וכתום, שבור בחלקים מסוימים ומחורר. אין לגינה הצללה, והחול טובעני ומלא בגללי חיות.

תגובות

2 תגובות
2 תגובות
  1. חוסר התחשבות!

    בגן דלפט המשחקים נמצאים באזור מגודר עם חול.. מהחלון בבית אני רואה איך בעלי הכלבים מכניסים את הכלבים לאזור המגודר, סוגרים את השער ונותנים להם לעשות שם כרצונם..
    את הילד שלי אני מעדיפה לא להכניס ל״גינת הכלבים״ הזאת..

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר