איש
איש

"בפעם הבאה שאתם רואות ורואים מחזה כזה, תזמינו משטרה ותתעדו"

אחרת כולנו, הצופים השקטים, שותפים מלאים למה שקרה שם

פורסם בתאריך: 22.6.17 12:27

ביום שישי שעבר נערכה ברחוב אחוזה ברעננה הפגנה שקטה של טבעונים, שנועדה להעלות את המודעות לעוולות צריכת הבשר ומוצרים מן החי. ולא, לא ניכנס כאן ל"בעד ונגד טבעונות". אישית, אני מנהלת מטבח שיש בו הכל מכל וכל, ואיש/ה באמונתו/ה י/תחייה. אני בהחלט מכבדת את הנכונות של אחרים, לצאת לרחוב באיזה יום שישי מהביל עם שלטים להעלאת המודעות, במקום ללכת לים. מה שקרה שם, ושהונצח בטלפון סלולארי של מאן דהו והופץ ברשת, חרג מעניין הטבעונות. מה שקרה שם, היה ביטוי מכפיר לתרבות ההסתה שמושתת עלינו מלמעלה, ממשלת ישראל וגרורותיה (או שמא: הכח המניע שלה) מעבר לגבולות הקו הירוק. מה שקרה שם, היה ביטוי מכפיר לתרבות האונס. וחמור משניהם – האיש הזה, שהשתולל שם, לא עצור. למה? אולי כי יש נושאים, בהם הכל מותר.

הפגנת החזית לשחרור בעלי חיים. צילום דנה כינורי

הפגנת החזית לשחרור בעלי חיים באחוזה. צילום דנה כינורי

אז מה הוא צעק להם, לטבעונים ולטבעוניות, כשהוא מסתובב שם עם ירך קפואה של מה שזה לא יהיה, תופס אותה מעת לעת בין השיניים ומנפנף בה לכל עבר? אם יש שגיאות, הן במקור: "אתם גוזלים את העם, יא זבלות. בשר זה בריאות. מדינה לימנים לא לשמאלנים יא זבלות. (אתם) נגד חיילים נגד הצבא". כשאחת המפגינות אמרה שהיא דווקא הייתה בצבא, ענה לה: "מה היית בצבא, מזרון לבצלם? מזרונית חיילת, בוגדת, נבלות, אותכם להעיף, אנחנו פה, הנה" (ותוקע את הירך בפיו ורוקד מולם). בסרטון נראה חייל במדים, שמנסה להרגיע את האיש וחוטף ממנו צרור של קללות. פקח שנכנס לפריים, מדווח בקשר, בעוד ההשתוללות נמשכת.
החוק למניעת הטרדה מינית (1998) קובע חמש התנהגויות (ושישית שנוספת מאוחר יותר), שהן עבירה על החוק וניתן להגיש בגינן תלונה במשטרה, ו/או תביעה אזרחית, ו/או להביא לדין משמעתי בתוך ארגונים. אחת ההתנהגויות היא "התייחסות (אפילו חד פעמית) מבזה או משפילה המופנית לאדם ביחס למינו או למיניותו". באופן מובהק, התייחסות כזו למפגינה הינה עבירה על החוק, ועוד לא בדקתי האם יש בה גם משום עבירה על חוק לשון הרע. הקישור האוטומטי שעושה האיש בין טבעונות, שמאל והתנהגות מינית של נשים, יש בו את כל מרכיבי התרבות לגביהם אני כותבת פה לא מעט. ככה נראה אספסוף מתלהם בעל מרכיבים של בורות, בערות, לאומנות ושנאת נשים (מיזוגניה בלעז). אני מניחה שיש שייחסו לאדם כזה חוסר שליטה בהתנהגותו, אבל הרשו לי לערער על כך. אנשים מאבדים רסן, כשהם יכולים. כשהתנהגות כזו אינה מביאה מיידית למקום שלוש ניידות ומעצר זריז. הסביבה מנרמלת את שנאת האחר/ת ואת השוביניזם והסקסיזם העמוק הנלווה לה, כי לסביבה הזו יש מודלים מצוינים לחיקוי: ממשלת ישראל ושריה, עד לאחרונ/ה שבהם. אלו גם מכתיבים את שיקול הדעת של גורמי אכיפת החוק בשטח, ולא מפליא בעיני שהאיש לא עוכב במקום על ידי המשטרה, שלא טרחה להגיע, ולו מחמת הספק.
אלימות מילולית, הטרדה מינית והסתה, הן עבירות בספר החוקים ועל הרשויות לברר בכל מקרה כזה, האם עברו עליהן ויש לנקוט בצעדי אכיפה. בפעם הבאה שאתם רואות ורואים מחזה כזה, תזמינו משטרה ותתעדו. אחרת, כולנו – הצופים השקטים – שותפים מלאים למה שקרה שם.

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר