לג בעומר. צילום אוליבייה פיטוסי
לג בעומר. צילום אוליבייה פיטוסי

"אם נוותר על ל"ג בעומר אז אפשר גם לוותר על יום הזיכרון". הפרלמנט של כפר סבא

שאלה אחת בשבוע. והפעם: האם צריך לוותר על מדורות ל"ג בעומר?

פורסם בתאריך: 12.5.17 08:43

גולדי אלבז

גולדי אלבז

גולדי אלבז

"לצערי, חייבים לצמצם את מספר המדורות בל"ג בעומר ואפילו לוותר עליהן. אני אוהבת מדורות. ילדים ונוער נהנים במדורה מפעילות חברתית מלאת אתגרים. אך הנזק הבריאותי והסביבתי הוא גדול מכל היתרונות. אני מציעה לוותר על המדורות המשפחתיות ולדחות אותן למועד אחר, הרי יש עוד הזדמנויות רבות לערוך קומזיץ מבלי להצטרף לעוד אלפיים מדורות בו זמנית. ולתת למוסדות החינוכיים ולמסגרות הבלתי פורמליות לארגן את המדורות וכך לצמצם את מספר המדורות למינימום". (תושבת כפר סבא גולדי אלבז עוסקת בהנחיית קבוצות הורים ובהדרכה פרטנית).

 

אמיר כהנא

אמיר כהנא

אמיר כהנא

"הילדים אוהבים את החג הזה. כל הכיתה סביב המדורה, עם כל החברים, שמח. לא הייתי מוותר על החג הזה, הבעיה היא יום החופש שלמחרת. בשביל מה? לא מספיק כל החופש שהיה עכשיו בפסח וביום העצמאות? ומי אמור לשמור על הילדים שנשארים בבית? מישהו ממקבלי ההחלטות חושב על הדברים האלה? גם להם יש ילדים בבית לא? הרבה שאלות וכנראה ללא תשובות". (תושב כפר סבא אמיר כהנא הוא הבעלים של חוגי הכדורסל לילדים ומבוגרים "כדורסל באהבה").

 

דב עילם

דב עילם. צילום עזרא לוי

דב עילם. צילום עזרא לוי

"אין כל סיבה בעולם לפיה יידחה ל"ג בעומר. אין כל מניעה לקיים את מדורות ל"ג בעומר לפי הלוח העברי. בהצעה לדחות את אירועי ל"ג בעומר יש אלמנטים של כפייה דתית וניסיון נוסף של עסקנים דתיים לכפות את דרכם על הציבור החילוני המהווה את רובו של הציבור היהודי במדינת ישראל. הציבור החילוני יתחיל בהדלקת המדורות בכל שעה שיחפוץ ואיש לא מינה עסקן דתי זה או אחר להחליט מתי הציבור החילוני ידליק מדורות ל"ג בעומר". (דב עילם הוא אמרגן תושב כפר סבא).

 

הלן שי

הלן שי

הלן שי

"הדלקת מדורות בל"ג בעומר הפכה מזמן למנהג מסורתי רווח, המעוגן הן במסורת הדתית ומהווה אחד מסמלי הגבורה בתולדות עם ישראל, והן בתרבות החילונית של חגי ישראל ואין ילד או נער שלא שמחים על כך. לדעתי לא ניתן לוותר על אחד מהסמלים הישראליים הבולטים של חג זה, המדורה, שהפכה ברבות השנים גם להתכנסות חברתית לילדים ולבני נוער, עם חוויות בלתי נשכחות של איסוף קרשים, הכנת המדורה, שירים ונגינה מסביב למדורה וגולת הכותרת – אכילת תפוחי אדמה נימוחים עם טעם המדורה. המסורת הזו נמשכת לאורך שנים ואת המנגינה הזו אי אפשר להפסיק. כמובן שיש מחיר אקולוגי וגם סכנות. לכן, לדעתי אי אפשר לוותר על הדלקת המדורות, אבל מומלץ לתחום אותן לאזורים מסוימים המרוחקים משכונות מגורים וכמובן לערוך מדורות קהילתיות או בית ספריות מרכזיות". (תושבת כפר סבא הלן שי היא בעלת משרד יחסי ציבור ופעילה בהתנדבות במועצות נשים כפר סבא ורעננה).

 

אורי נגר

אורי נגר

אורי נגר

"אני בכלל לא מבין את ההתעסקות בנושא הזה. יש מנהג יפה, שכיף איתו בכל שנה לכל בית ישראל ולא ברור מדוע הופכים גם אותו לנושא פוליטי. אם נוותר על ל"ג בעומר אז אפשר גם לוותר על ט"ו בשבט, יום הזיכרון ועוד. לא צריך לגעת במנהגים וימים שבהם אחדות העם והמדינה בשיאם. אין לנו יותר מדי כאלה". (תושב כפר סבא אורי נגר הוא איש עסקים ויו"ר עמותת כפר סבא הצעירה).
אירית מרק

אירית מרק. צילום מוטי סיקרון

אירית מרק. צילום מוטי סיקרון

"אני בעד המדורות, עם הגבלות. הדלקת המדורות בל"ג בעומר הוא מנהג חברתי שהשתרש בחברה הישראלית, והוא אחד המנהגים החברתיים האהובים ביותר עלינו ובעיקר על בני הנוער והילדים שלוקחים חלק בהכנות שבועות לפני החג. זה ערב חברתי, מגבש ומשמח. עם זאת, לא ניתן להתעלם מזיהום האוויר הגבוה הנגרם כתוצאה מהמדורות ומהסכנות שבפגיעת ילדים ונוער כתוצאה מהאש. אי אפשר לבטל מסורת רבת שנים זו, אך בהחלט ניתן למזער נזקים וכל רשות מקומית חייבת לתחום שטח מבודד לצורך מטרה זו, רחוק עד כמה שניתן משטחי מגורים". (אירית מרק היא עיתונאית ופעילה חברתית בכפר סבא).

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר