שריפת פסולת בשכונת אבו סנינא בכפר סבא. צילום אזרחים למען אוויר נקי
שריפת פסולת בשכונת אבו סנינא בכפר סבא. צילום אזרחים למען אוויר נקי

ועד אזרחים למען אוויר נקי מאיים בפנייה לערכאות משפטיות

הוועד דורש מהמשרד להגנת הסביבה לחקור מדוע נמחקו מהאתר נתונים שהצביעו על זיהום אוויר במזרח העיר

פורסם בתאריך: 25.7.17 11:03

בעקבות תגובת המשרד להגנת הסביבה, שהודיע בשבוע שעבר כי החריגות שנרשמו בתחנת הניטור בכפר סבא בלילה שבין ראשון לשני הן כתוצאה מתקלה במכשור בתחנה שמודד תחמוצות חנקן, שלח ועד הפעולה אזרחים למען אויר נקי בו דרש מהמשרד להגנת הסביבה לחקור באופן מעמיק את החריגות שנרשמו בתחנה.

מדובר בפנייה השנייה של חברי הועד למשרד, לאחר ששלחו את המכתב הראשון בנושא ביום שני שעבר לאור הנתונים החריגים שהתקבלו בתחנה לדבריהם בשבוע זה (17-14 ביולי), וציינו כי נתוני המדידות של תחמוצות החנקן בימים אלו נמחקו מהאתר. כעת, הם החליטו לפנות בשנית למשרד לאור תגובתו לתקשורת לפנייתם.

בתגובת המשרד צוין כי תחמוצות חנקן הן אינן קשורות למטרדי ריח, שביום שבת (15 ביולי) נמדדו ריכוזים גבוהים של תחמוצות חנקן בתחנת הניטור שנחשדו כלא תקינים. זאת, לדברי המשרד, מאחר ותחמוצות חנקן הן תוצר של שריפת דלקים וסמן לזיהום אויר מתחבורה, וכי הנתונים שהוצגו באתר המשרד להגנת הסביבה בלילה שבין ראשון לשני סומנו כלא תקינים והמכשיר נלקח למעבדה להחלפת החלק התקול.

במכתב ששלחו חברי ועד הפעולה הם התייחסו לתגובת המשרד להגנת הסביבה: "יש לציין כי חלק מתחמוצות החנקן הינן בעלות ריח חריף… העובדה כי תחמוצות חנקן הן תוצר של שריפת דלקים היא כמובן נכונה, אולם תחמוצות חנקן עשויות להיפלט בכל תהליך של שריפה, כולל בתהליכים תעשייתיים (קיימים מספר מפעלים בקרבת מקום) או כתוצאה משריפות פסולת". הם הדגישו כי בעניין שריפות הפסולת, מדובר בתופעה שהם מלינים עליה למשרד כבר תקופה ארוכה.

במכתב, ציינו בוועד כי ביום חמישי (20 ביולי), לכאורה לאחר שתוקנה התקלה במכשיר, נמדדה חריגה חצי שעתית ברמת תחמוצות החנקן. "לאור כל זאת", כתבו במכתבם, "נשאלת השאלה, כיצד שללתם את שאר האפשרויות וקבעתם כי זיהום מתחבורה הוא האפשרות הסבירה היחידה לחריגות? מדוע התעלמתם מריבוי התלונות של תושבי כפר סבא והסביבה על ריחות שריפה וריחות כימיים עזים במהלך הלילות המדוברים? לשם מה הצבתם תחנת ניטור בעיר אם אתם מבטלים את מדידותיה ללא ביצוע בירור מקיף ומעמיק של מקור החריגה?".

בסיום המכתב, דרשו בוועד להחזיר את נתוני הניטור שנמחקו מהנתונים באתר ובעניין זה "לפתוח בחקירה פנימית על נסיבות מחיקת הנתונים. האם הנתונים נמחקו משום שהגורמים המקצועיים האמונים על הנושא אינם מכירים את הסיבות האפשריות לחריגות בתחמוצות חנקן מעבר לזיהום מתחבורה?".

עוד דרשו בוועד להציג בפניהם דוח על תיקון החלק התקול במעבדה ולפרסם התרעה לציבור בתקשורת האלקטרונית על זיהום אויר חריג, על פי סעיף 8 לחוק אויר נקי. הם הוסיפו כי במידה ולא "נראה נכונות אמיתית מצד המשרד להגנת הסביבה לחקור באופן רציני את מקור החריגות ולטפל בשורש הבעיה", הם שומרים לעצמם את הזכות לפנות לערכאות משפטיות ולגופים הרלוונטיים בנושא זה.

"אנחנו מנסים שיחזירו את הנתונים שנמחקו ויודו שיש פה בעיה. מה שהם אומרים לנו זה דבר שהוא לא מתקבל על הדעת", אומר יניב בלייכר, הפעיל הכפר סבאי בוועד, "הם אומרים שתחמוצות חמקן לא מייצרות ריח, וזה לא נכון, התייעצנו עם מומחים בנושא. לתחמוצות חנקן יש ריח חריף. תחמוצות חנקן נפלטות בכל תהליך שריפה וזה יכול להיות מגורמים תעשייתיים, ומשריפות פסולת, ולא רק מכלי תחבורה. לדעתנו, הכי סביר שמדובר בשריפות פסולת, ואם הם יעשו הצלבה בין הדיווחים על הריחות שהתקבלו במוקד העירוני לבין הנתונים שהתקבלו בתחנה הם יראו את הקשר. גילינו שהייתה שוב חריגה אחרי שהם טענו שהם תיקנו את המכשיר. אנחנו אומרים, בואו ותבדקו למה יש חריגות, תחזירו את הנתונים ותבדקו למה מחקתם את הנתונים האלה. אנחנו רוצים שיראו לנו הוכחה שהייתה תקלה. תראו לנו דוח מהמעבדה על התיקון של החלק. אנחנו לא מאמינים שזו הייתה תקלה. אנחנו רוצים שאם יש זיהום אויר שיפתרו ויבדקו את מקור הזיהום, לא שימחקו את הנתונים ויגידו שאין בעיה. הם מתכחשים לזה שיש בעיה. אנחנו רוצים שהם יעשו בדק בית אצלם למה הנתונים נמחקו ואנחנו רוצים שיאתרו את מקומות הזיהום, ושיפעלו נגד מקורות הזיהום ברגע שמאתרים אותם".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר