הפעילים בישיבת המועצה אתמול. צילום יעל יפה
הפעילים בישיבת המועצה. צילום יעל יפה

הדיון על איסור כניסת מפעלים מזהמים לכפר סבא הסתיים בהקמת ועדה

מובילת המאבק בתוכנית המתאר המתירה הקמת מפעלים מזהמים במזרח העיר: "הקמת הוועדה היא סוג של מריחה"

פורסם בתאריך: 7.9.17 10:51

מועצת עיריית כפר סבא החליטה בישיבה שנערכה אתמול על הקמת ועדה משותפת לעירייה, למספר חברי מועצה ולנציגים מהציבור שתדון ועדה שתדון ב"גיבוש תמונת מצב ועמדת העירייה בנוגע למפעלים בעיר". הוועדה תהיה בראשות המשנה למנכ"לית העירייה, איתי צחר.

הרקע להחלטה על הקמת הועדה הוא הצעתו של יו"ר סיעת תפוח מהאופוזיציה, יובל לוי, שביקש למנוע הוצאת רישיונות לעסקים החייבים רישוי רעלים וכן כאלה שהם בעלי היתר שפיכת חומרים מזהמים דרך הביוב אל הים, למעט אלא העוסקים בתחום הרפואה. הוא ביקש שהעירייה תקבע בתוכנית המתאר כי עסקים מזהמים לא יוכלו לפעול בעיר ושבתוך חמש שנים יוסרו רישיונות העסק מעסקים כאלו.

לוי, רשם הישג כאשר מ"מ ראש העיר, צביקה צרפתי, לא הצליח להסיר ברוב קולות חברי הקואליציה את ההצעה מסדר היום וההצעה נפתחה לדיון. מי שתמכו בקיומו של הדיון היו בין השאר חברי המועצה עמירם מילר, רויטל שלום עמר ואמיר גבע.

חברי מטה המאבק נגד תוכנית המתאר, שנכחו בדיון, הצטרפו להצעתו של לוי והודיעו על תמיכתם בה מבעוד מועד, ולישיבת המועצה הם הגיעו אוחזים בשלטים "אין כניסה למפעלים מזהמים בכפר סבא". לוי העביר את זכות הדיבור למובילת המאבק, מירית שקד ברק, שביקשה לאסור על הקמת מפעלים מזהמים בכפר סבא במסגרת תוכנית המתאר. על אף שההצעה של לוי עסקה במפעלים מזהמים, הדיון נסוב בעיקר סביב טיפול העירייה בנושא שריפות הפסולת משני עברי הקו הירוק ובהתנגדותה להקמת שתי תחנות כוח סמוכות לכפר סבא. חבר המועצה עמירם מילר אמר שהוא מאוד מודאג מתחנת הכוח ושעל העירייה לנקוט באמצעים משמעותיים על מנת למנוע את הקמת תחנות הכוח. חבר המועצה אמיר גבע תהה מדוע רק בשנים האחרונות שומעים על תלונות תושבי העיר על ריחות רעים וחריגים משריפות הפסולת, אם זו תופעה שמשתרכת על פני שנים ארוכות.

יובל לוי

יובל לוי

מנכ"לית העירייה, אושרת גני גונן אמרה בעניין הקמת תחנות הכוח כי העירייה תפעל בכל האמצעים שיש לה יחד עם התושבים על מנת למנוע את הקמת תחנות הכוח, ומירית שקד ברק ביקשה שהיא תביע את אותה אחדות עם התושבים גם בנושא הכנסת מפעלים מזהמים לעיר. חבר המועצה אורן כהן מהליכוד הציע להקים ועדה משותפת לתושבים שתדון בנושא זיהום האוויר בעיר ותפעל במשותף מול הרשויות השונות בנושא, למשל בעניין הקמת תחנות הכוח ושריפות הפסולת. בתור הצעה נגדית, העלה כאמור צביקה צרפתי את ההצעה לקיים אחת לשבועיים, לתקופה של ארבעה חודשים, ועדה שתדון בנושא זיהום האוויר בעיר בשיתוף עם התושבים. מירית שקד ברק והתושבים שנכחו בישיבה מחו על הקמת ועדה כזו וטענו כי זו דרך "לקבור" את הנושא. מירית שקד ברק אמרה בישיבה כי "לא צריך ועדה כדי להחליט על מדיניות של אי כניסת מפעלים מזהמים".

מירית שקד ברק אמרה לאחר הישיבה: "הועדה הציבורית המקצועית שהחליטו לקיים היא סוג של מריחה על מנת למסמס את ההחלטה האמיצה והחשובה: איסור כניסת מפעלים מזהמים לעיר כפר סבא ושינוי סיווג אזורי התעשייה ממזהמים לנקיים".

יובל לוי אמר: "חברי סיעת תפוח מודים לסיעת מרצ ולחברי הקואליציה שהעדיפו ליצור תקדים לפי שיקול טובת העיר והצביעו לפתיחת דיון פומבי לעצירת המפעלים המזהמים בעיר. ההחלטה על הקמת ועדה במקום החלטה סופית לסגור את עיר בפני הקמת מפעלים מזהמים היא הישג ציבורי גדול. היא תאותת מעכשיו לכל המזהמים לגבי עתיד העיר. כפר סבא תיסגר בפניהם ככל שפעילותנו הציבורית תימשך להרחקת מזהמים מהעיר החל מהיום שבו ניהול העיר יופקד בידינו".

 

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר