האמן הכפר סבאי אריק ונונו, צילום מהפייסבוק
האמן הכפר סבאי אריק ונונו, צילום מהפייסבוק

סערת ה-330 אלף שקלים: האמן אריק ונונו ביקש לוותר על הפרויקט

הזמנת יצירה אחת במאות אלפי שקלים לכבוד חגיגות 120 שנה לכפר סבא, עוררה סערה גדולה והעלתה הטענות קשות כלפי ראש העירייה רפי סער מצד יוסי סדבון. הנושא הועבר לבחינה מחדש

פורסם בתאריך: 10.7.22 09:18

סערת האמן. אריק ונונו, האמן והצייר הכפר סבאי, ביקש לוותר על הפרויקט, שבו נבחר להיות זה שיהיה אחראי על יצירת האמנות שתוצג בהיכל התרבות בעיר בשנה הבאה לרגל חגיגות 120 שנה לכפר סבא. ונונו, אמן מוערך, עמד בעין הסערה, לאחר החלטת דירקטוריון החברה לתרבות ופנאי בכפר סבא בסוף חודש מאי השנה, שבראשו עומד ראש העירייה רפי סער, לאשר תקציב של 330 אלף שקל לרכישת יצירת אמנות להיכל התרבות. שישה ימים לאחר אישור התקציב, הועברה מקדמה לוונונו בסך 50 אלף שקלים וכעבור שישה ימים נוספים הועברה מקדמה נוספת בסך 70 אלף שקלים.

חברי האופוזיציה, בראשם היו"ר, יוסי סדבון, ביקשו הבהרות בעקבות מה שהגדירו – "הליך הבחירה להזמנת יצירת אמנות מסיבית להיכל התרבות". בשאילתה אותה ניסחו ב-27.6, ואשר הוגשה לישיבת המועצה שבוע לאחר מכן ב-6.7, הם כתבו: "דירקטוריון החברה לתרבות ופנאי אישר במאי 2022 הקצאה של 330,000 שקלים מכספי הציבור, סכום מכובד וגבוה, ליצירות אמנות לרגל 120 שנים לכפר סבא. אישור התקציב התקבל ללא פירוט כמה תמונות ייבחרו, מי האומנים שישתתפו במיזם וכיצד ייבחרו התמונות הנבחרות. לאחר אישור התקציב, התגלה שהסכום כבר שוריין לעבודה אחת של אמן אחד. ככל הידוע לנו, ולפי המידע שהועבר לנו עד עתה מהעירייה נכון לזמן זה, האמן נבחר ישירות על ידי ראש העירייה מבלי שנבחנו חלופות, יצא קול קורא או הוקמה ועדה מקצועית הבוחנת את איכות העבודות. האם לראש העיר היכרות מוקדמת לכאורה עם האמן? מה הליך הבחירה שנעשה לבחירת האמן? האם האמן קיבל מקדמות כספיות? אם כן, מתי? באיזה תאריך, אם בכלל, נחתם איתו חוזה עבודה?"

במענה לשאילתה נמסר מטעם העירייה: "האמן הנבחר הוא אמן מוכר ומוערך בעל רזומה עשיר בביצוע עבודות בארץ ובעולם. הרציונל הקבוע בבסיס הוראות הפטור ממכרז ביחס להתקשרות לביצוע עבודת אמנות, הוא ברור, שהרי אין כל ערך לקביעת המחיר הזול ביותר במכרז לעבודה אמנותית, שמחירה עומד ביחס ישיר לאמן ולמוניטין שלו. הסכום אושר כאמור בישיבת הדירקטוריון ב- 26.5 .מיד עם קבלת האישור, הועבר לאמן חוזה התקשרות על בסיס ההבנות הכספיות שסוכמו עמו. לאמן שולמו עד כה שני תשלומים (מקדמות): ב-1.6 אלף שקל, וב-7.6 70 אלף שקל".

יו"ר האופוזיציה סדבון לא השתכנע מתשובת העירייה ואמר: "לצערנו, התשובה שניתנה אינה נותנת מענה לחריגה הבוטה מכללי מנהל תקין והיעדר שקיפות בכל הקשור לרכישת יצירת אומנות בעלת ערך כספי גבוה. רפי סער היה צריך לאפשר שוויון הזדמנויות לכל אומני כפר סבא להגיש הצעות ולמנות ועדה מקצועית שתבחר את האומן הזוכה. במעשיו, רפי סער הפר את אמון הציבור". עוד טען סדבון: "רכישת יצירת אומנות אינה מחייבת על פי חוק יציאה למכרז, אך בחירת אומן, מוערך ככל שיהיה, תושב כפר סבא, חייבת להתבצע במנהל תקין ומשיקולים מקצועיים. ראש העיר רפי סער היה צריך לפסול עצמו לעסוק בבחירת האומן המוכר לו שנים רבות … מן הראוי שרפי סער ייתן תשובה לציבור".

יממה לאחר ישיבת המועצה, בעירייה בחרו להתייחס לדבריו של יו"ר האופוזיציה: "חבר המועצה מן האופוזיציה יוסי סדבון מצא לנכון לנצל לרעה את מעמדו כחבר מועצה ותוך בקשה להודיע "הודעה אישית", יצא כנגד ראש העיר, רפי סער, תוך הוצאת דיבתו של ראש העיר בפרהסיה".

כאמור, מי שמצא עצמו בעין הסערה הוא ונונו, שהוציא מכתב לראש העיר, רפי סער, בו  כתב כי הוא "מבקש לצאת ממחול השדים סביב הפרויקט ולוותר עליו". זו לשון המכתב: "הובאו לידיעתי ההתבטאויות הקשות בישיבת מועצת עיריית כפר סבא, בדבר הזמנת יצירת האומנות המונומנטלית להיכל התרבות, אותה הצעתי. אני בשר מבשרה של העיר כפר סבא שנים רבות. דומני שאת המוניטין המקצועי שלי אין צורך להציג. הקיר הנדון עמד חשוף שני עשורים מבלי שאיש יזם משהו, ואילו אני דיברתי על הרעיונות שלי לגביו כבר בימי אילנה ברנע ז”ל (מנהלת היכל התרבות העירוני כפר סבא ומנהלת אגף התרבות בעירייה), ולאחר מכן עם אמיר גבע כאשר החזיק את תיק התרבות. הטענות כאילו מתקיימת ביני ובין נושאי משרה בכירים בעירייה, ובראשם ראש העיר, מערכת יחסים של תן וקח, הן טענות בזויות, שפלות שאין בינן ובין המציאות מאומה. רציתי לצאת מברך ונמצאתי מקולל. שאפתי בכל ליבי ליצור “קאפלה סיסטינית” משלנו, אך לשווא. כפר סבא מתעקשת להישאר כפר. בנסיבות אלה, ובשים לב לעוגמת הנפש הרבה שנגרמה לי, לפגיעה בשמי הטוב, להוצאות הרבות סביב תכנון היצירה (כולל נסיעות התייעצות בחו”ל) ולשרבוב שמי לשיח האלים והרדוד שהתקיים ומתקיים בעניין זה, אבקש לצאת ממחול השדים סביב הפרויקט ולוותר עליו. אמשיך בכל מעשיי ודרכי האומנותית בארץ ובעולם, רק לא בעיר שלי, וזה מעציב את ליבי".

 

גם ראש העירייה סער הדגיש בנוגע לטענות האופוזיציה כי לא היה לו כל קשר עם האמן אריק ונונו והורה להעביר את נושא יצירת האומנות לבחינה מחודשת של החברה לתרבות, על מנת לקבוע הליך מסודר ושקוף לרכישת יצירות אומנות. סער אמר בהודעה מיוחדת לחברי המועצה: "דומני שמכתב זה מדבר בעד עצמו על הכאב הרב ועוגמת הנפש שנגרמו לאמן. כנבחרי ציבור, על כולנו להיות זהירים בכבודם של אנשים, קל וחומר אזרחים מוערכים של עיריית כפר סבא, שכוונותיהם ראויות וטובות. אני חוזר שוב ומבהיר, כי לי לא היה כל קשר, חברי או עסקי, עם מר ונונו, וכוונותיה של העירייה בעניין זה היו נקיות לחלוטין. לאור זאת, הנני מעביר את הנושא לבחינה מחודשת של החברה לתרבות ,על מנת לקבוע הליך מסודר ושקוף לרכישת יצירות אומנות".

סדבון מסר בתגובה: "אין בתגובת העירייה מענה לנושאים שהועלו על ידי. מדוע ראש העיר בחר את האומן במקום לפרסם קול קורא לכלל אומני כפר סבא, מדוע לא מינה ועדה מקצועית לבחירת האומן, מדוע בוצע כבר תשלום מקדמות בהיקף 120,000 שקלים לפני שנחתם הסכם עם האומן. הודעת העירייה, שתוקפת אותי במקום להשיב מענה ענייני לשאלות שהוצגו בישיבת מועצת העיר – אינה ראויה. העובדה שראש העיר הורה להחזיר את הנושא לבחינת התאגיד בצורה שקופה מדברת בעד עצמה".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר