יניב בלייכר. צילום עזרא לוי
יניב בלייכר. צילום עזרא לוי

זיהום אוויר בכפר סבא? למשטרה הירוקה יש רק מפקח אחד בין פתח תקוה לחדרה

הפעיל הכפר סבאי נגד שריפות הפסולת פנה לשר האוצר ודורש תוספת תקציב כדי להביא למיגור התופעה

פורסם בתאריך: 25.9.17 16:07

הפעיל הכפר סבאי במאבק נגד שריפות הפסולת ממזרח לכפר סבא ונגד זיהום האוויר במזרח העיר, יניב בלייכר, פנה היום (ב'), בשם ועד הפעולה אזרחים למען אוויר נקי, במכתב לשר האוצר משה כחלון בדרישה לתקצב את פעילות גורמי האכיפה ואת הרשויות המקומיות הערביות, כדי למגר את התופעה.

"במהלך פעילותנו נתגלתה לנו אזלת ידה של המערכת ונחשף בפנינו מחדל בקנה מידה עצום", כותב בלייכר, "המשטרה הירוקה, האמונה על אכיפת חוקי הגנת הסביבה, דלה בתקני כוח אדם ובאמצעים. לאזור נרחב, המשתרע בין פתח תקווה וראש העין מדרום לחדרה מצפון, ושבו מתגוררים למעלה ממיליון בני אדם, מוקצה, עקב היעדר תקנים, מפקח אחד בלבד של המשטרה הירוקה. כמו כן, כפי שוודאי ידוע לך, רשויות מקומיות רבות במגזר הערבי אינן מפנות פסולת מהרחובות עקב היעדר תקציבים. במקרים רבים הפסולת נשרפת בתוך היישובים עצמם. אנו פונים אליך, כמי שנושא באחריות התקציבית למצב, בבקשה להפעיל את סמכויותיך ולתקצב פתרונות כספיים כדי למגר את התופעה, על מנת שנוכל לשוב לנשום אוויר נקי, וכאמור, לחסוך מהמדינה הוצאות כספיות ישירות ועקיפות רבות היקף".

שריפת פסולת בג'לג'וליה. צילום אזרחים למען אוויר נקי

שריפת פסולת בג'לג'וליה. צילום אזרחים למען אוויר נקי

בלייכר כותב עוד כי באזור השרון ובמערב השומרון "מתרחשות עשרות שריפות מדי יום ויום, ושכתוצאה מהן נחשפים כמיליון תושבים לזיהום אוויר חמור. תושבים רבים מדווחים על ריחות קשים ועל תסמינים רפואיים כגון קשיי נשימה, צריבות בעיניים וגירויים בעור…הנזקים הכלכליים הנגרמים למדינה כתוצאה משריפות הפסולת הם עצומים אולם נראה כי הם אינם נלקחים כלל בחשבון: אי תשלום היטלי הטמנה, עלויות ניקוי ושיקום הקרקע ומי התהום, עלויות כיבוין של עשרות שריפות מדי יום, בזבוז מים, ירידה בערך הקרקעות והוצאות כספיות עצומות כתוצאה מנזקים בריאותיים, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, לאוכלוסייה בת כמיליון תושבים, הנחשפים לאוויר המזוהם. למרות היקפה הנרחב של התופעה, ואף כי התופעה ידועה לרשויות זה שנים, פתרון הבעיה נמצא בתחתית סדר העדיפויות של הרשויות הרלוונטיות, ובהן משרד האוצר".

יניב בלייכר. צילום עזרא לוי

יניב בלייכר. צילום עזרא לוי

בלייכר מצטט מדוח מבקר המדינה משנת 2007, בו נכתב כי "המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר, טרם קבעו מדיניות כוללת הלוקחת בחשבון את הנזק הכספי המצטבר הגדול הנגרם למשק המדינה במשך שנים כתוצאה מהשלכת פסולת, ומנגד את התועלות שבאימוץ פתרונות שונים לבעיה – הטמנה או מיחזור, ולא גזרו ממנה תכנית הכוללת הסדרה, אכיפה ותמריצים".
עוד מצטט בלייכר מהדו"ח: "נוכח התועלת לטווח ארוך למדינה, מן הראוי שמשרדי הממשלה ובהם משרד האוצר יקבעו מדיניות כוללת בעניין זה להטמנת הפסולת באתרים".

"ככל הידוע לנו", כותב בלייכר, "למרות שחלף עשור שנים מאז שנכתבו שורות אלו, משרד האוצר עדיין לא ערך תחשיב עלות-תועלת כלכלית של נזקי השלכות הפסולת ושריפתה, וטרם גובשה מדיניות בנושא".

תגובת משרד האוצר תובא כשתתקבל.

תגובת המשרד להגנת הסביבה תובא כשתתקבל.

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר