ילדים רוכבים על אופניים, אילוסטרציה, אור ירוק
ילדים רוכבים על אופניים, אילוסטרציה, אור ירוק

לקראת כיפור: כמה ילדים ובני נוער נפגעו בכפר סבא ובסביבה בתאונות אופניים?

בעמותת אור ירוק ניתחו את נתוני הלמ"ס וחשפו תמונה מדאיגה. וגם: טיפים לרכיבה בטוחה בכיפור

פורסם בתאריך: 22.9.23 08:45

יום הכיפורים מתקרב ועמו הסכנה עבור רוכבי האופניים הצעירים: מנתוני עמותת "אור ירוק" המבוססים על נתוני הלמ"ס עולה כי בעשור האחרון (2022-2013) נפגעו 960 ילדים ובני נוער בגילי 19-0 בתאונות דרכים כשהם רוכבים על אופניים. 31 נהרגו ולמעלה מ-300 נפצעו באורח קשה. בשנת 2022 נפגעו 58 ילדים ובני נוער רוכבי אופניים, מתוכם שניים נהרגו ו-25 נפגעו באורח קשה.

אחוז רוכבי האופניים בגיל 19-0 שנפגעו קשה בשנת 2022 מכלל הרוכבים בגיל זה שנפגעו הוא הגבוה ביותר בעשור האחרון – 43%. רוב מוחלט מהילדים ובני הנוער בעשור האחרון שנפגעו כרוכבי אופניים נפגעו בתחום העירוני – 914 נפגעים, מהם 22 הרוגים.

העיר שבה נפגעו הכי הרבה ילדים ובני נוער (גילי 19-0) רוכבי אופניים בעשור האחרון (2022-2013) היא תל אביב-יפו שבתחומה נפגעו 114 רוכבים. העיר שבתחומה נהרגו הכי הרבה ילדים ונערים (גילי 19-0) בתאונות דרכים כרוכבי אופניים בעשור האחרון (2022-2013) היא ירושלים – חמישה הרוגים ו-28 פצועים קשה.

מניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני מד"א, עולה כי בכל שנה נפגעים בממוצע כ-230 בני אדם בתאונות דרכים לאחר שרכבו על אופניים, אופניים חשמליים, קורקינטים, גלגיליות וסקייטבורד במהלך יום הכיפורים.

וכמה נפגעים היו באזורנו?

בהרצליה נפגעו בעשור האחרון (2013 עד 2022) 11 רוכבי אופניים בגילי 0 עד 19, כאשר 8 מהם נפצעו באורח קל ושלושה באורח קשה. שניים מהם נפצעו בשנת 2022 באורח קשה.

גם בכפר סבא נפגעו בעשור האחרון 11 רוכבי אופניים צעירים, 8 באורח קשה ושלושה באורח קל, אף אחד מהם לא בשנת 2022.

ברעננה עומד מספר הנפגעים בקרב רוכבי אופניים צעירים בעשור זה על 13: 11 באורח קל ושניים באורח קשה, אף אחד מהם לא בשנת 2022.

בפתח תקוה נפגעו 31 רוכבים צעירים: 24 באורח קל ושבעה באורח קשה, אחד מהם בשנת 2022.

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "ילדים ובני נוער רבים ינצלו את יום הכיפורים לרכיבה על אופניים רגילים, חשמליים וקורקינטים. בשנים האחרונות יום הכיפורים היה מסוכן במיוחד עבור ילדים שרכבו על אופניים. חשוב מאוד להגביר את המודעות לסכנות שברכיבה על כלים דו גלגליים ביום הזה בקרב הילדים וגם בקרב ההורים. תחושת הבטיחות ברכיבה ביום זה, בהיעדר מכוניות בכבישים, מטעה ומסוכנת. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים והרשויות העירוניות חייבים לשים בראש סדר העדיפויות את בטיחות הרוכבים, לא רק ביום הכיפורים אלא בכל השנה. צריך להתחיל להתחשב ברוכבים ולסלול עבורם שבילי רכיבה ייעודיים שיפרידו אותם מכלי הרכב על הכביש ויסייעו להגברת ביטחונם ולהפחתת מספרי הנפגעים. האופניים הם כלי תחבורה ירוק, זול, נוח ומתאים לפעילות גופנית אך הרוכבים חשופים לסיכון רב ועל כן חייבים לדאוג לתשתיות מתאימות עבורם, כאלה שמצילות חיים".

כך תעברו את יום הכיפורים בשלום -טיפים לרכיבה בטוחה ביום כיפור:
 תחזוקת האופניים: בטרם תצאו לרכיבה וודאו את תקינות האופניים: הצופר, הצמיגים, הבלמים, הפנסים ומחזירי האור.
 התאמת האופניים לרוכב: יש לוודא כי האופניים מתאימים לגובהו של הרוכב בצורה כזו שהרגליים נוגעות בקרקע בקצה האצבעות.
 חבישת קסדה: הקסדה היא שומר ראשו של הרוכב ויכולה להוות את ההבדל שבין פגיעה קלה לקשה ולכן רוכבים רק עם קסדה המתאימה לראשו של הרוכב ורכוסה היטב בכל רכיבה.
 רכיבה בשעות החשיכה: ברכיבה בשעות הלילה יש ללבוש בגדים בהירים שניתן לזהותם בחושך ולהשתמש בפנסי אופניים ובמחזירי אור.
 שימוש במיגון: בכל רכיבה יש לרכוב עם מגנים לברכיים ולמרפקים ועם כפפות.
 רוכבים כחוק: לילד מתחת לגיל 16 אסור לרכוב על אופניים חשמליים, קורקינט חשמלי והוברבורד.
בני נוער רבים נוהגים לרכוב על אופניים וקורקינטים חשמליים, גם ביום כיפור. על פי החוק, הרכיבה על הכלים החשמליים מותרת החל מגיל 16 ומעלה.

תגובות

אין תגובות

אולי יעניין אותך גם

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר