יניב בלייכר. צילום עזרא לוי
יניב בלייכר. צילום עזרא לוי

משרד המשפטים על שריפות הפסולת: "יש בעיה באכיפה"

מהמשרד נמסר כי הצעת חוק ממשלתית לטיפול בשריפות תגובש בחודשים הקרובים. במקביל, הצעת חוק פרטית של גרמן בנושא תעלה להצבעה בכנסת בדצמבר

פורסם בתאריך: 1.11.17 08:37

במכתב ששלח השבוע משרד המשפטים אל ראשי ועד הפעולה אזרחים למען אוויר נקי, הנאבק במפגעי זיהום האוויר ושריפות הפסולת ממזרח לכפר סבא, טען המשרד כי יש קושי באכיפה נגד התופעה. עוד מסר המשרד כי הצעת חוק ממשלתית שאמורה להביא לפתרון הבעיה תגובש בחודשים הקרובים. במקביל, תיקון להצעת חוק שמירת הניקיון של ח"כ יעל גרמן, ובו איסור גורף על שריפות פסולת, אמורה לעלות בחודש הבא לקריאה טרומית בכנסת.

"בעקבות פניות שלנו, חברת הכנסת יעל גרמן הגישה לפני כחצי שנה תיקון להצעת חוק שמירת הניקיות שמבקשת לאסור איסור מוחלט על שריפת פסולת", מסביר יניב בלייכר, הפעיל הכפר סבאי בועד הפעולה ותושב מזרח העיר, "בסוף חודש יוני ההצעה עלתה לדיון כמקובל בפני ועדת השרים לחקיקה כדי לגבש את עמדת הקואליציה בנוגע לחוק. החלטת הוועדה היתה לדחות את הדיון כדי לתת לשר להגנת הסביבה זמן לגבש הצעת חוק משלו בנושא. הוחלט שאם השר לא יעשה זאת אז ועדת השרים תתמוך בחוק המקורי של ח"כ גרמן. עד לרגע זה, למרות החלטת ועדת השרים לחקיקה, ולמרות מספר פעמים שבהם הביע מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה בפומבי את תמיכתו בהצעת החוק והבטיח לקדם הצעת חוק ממשלתית בכנסת, בתקשורת ובפגישות עימו, טרם גובשה הצעת חוק מטעם המשרד להגנת הסביבה".

בהודעת משרד המשפטים לוועד הפעולה נמסר כי "אמנם, טיפול בפסולת מוסדר כבר כיום בחוקים שונים הקובעים איסור פלילי על טיפול במזהמים בניגוד לאופן שנקבע, ובכלל זאת אחריות לנזקים הסביבתיים והבריאותיים שעשויים להיגרם כתוצאה משריפת הפסולת. עם זאת, להבנתנו, ישנה בעיה של אכיפה. לאור מורכבות הנושא, ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה כי השר להגנת הסביבה יגבש הצעת חוק ממשלתית בחודשים הקרובים, וככל שהנושא לא יתקדם בדרך הזאת ההצעה הפרטית תשוב לדיון נוסף".

בלייכר אומר כי ביום שני השבוע הודיעה לשכתה של ח"כ גרמן לוועד הפעולה שהצעת החוק שלה תעלה לדיון מחודש בוועדת השרים לחקיקה ב-3 בדצמבר, ושב-6 בדצמבר אמורה ההצעה לעלות להצבעה במליאת הכנסת בקריאה טרומית. "אנו מצפים כי שרת המשפטים ויתר השרים החברים בוועדה יעמדו בהבטחתם ויתמכו בהצעת החוק של ח"כ גרמן", אומר בלייכר.

נזכיר כי ועד הפעולה אזרחים למען אוויר נקי הודיע כי יקיים במוצאי שבת, 11 בנובמבר, הפגנה מול ביתו של השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, בכפר אלדד שבגוש עציון.

תגיות:

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר