צאלה וקסמן גונן צילום דוברות העירייה
צאלה וקסמן גונן צילום דוברות העירייה

היועץ המשפטי של העירייה: המועצה לא יכולה לבטל את תקן הסמנכ"ל

חברי המועצה הצביעו בשבוע שעבר בעד ביטול תפקיד סמנכ"ל שירות וקהילה, שאותו ממלאת הדוברת באופן זמני. השבוע אמר היועץ המשפטי שאין להם סמכות להחליט זאת

פורסם בתאריך: 15.6.17 13:55

חברי מועצת עיריית כפר סבא לא יצליחו כנראה לבטל את תפקיד סמנכ"ל שירות וקהילה, ואת מינויה הזמני לתפקיד של דוברת העירייה, צאלה וקסמן גונן. היועץ המשפטי לעירייה, אלון בן זקן, אמר כי "למועצת העיר אין כל סמכות שבדין להחליט על מינויים של עובדים שאינם סטטוטוריים, לרבות לעניין דרכי מינויים של אלו, פיטורם, או לעניין ביטול או הוספת תקן. הוראות החוק מקנים סמכות בלעדית זו לראש העיר. לפיכך, להחלטת מועצת העיר בנושא זו אין כל תוקף או נפקות משפטית ולכל היותר, מדובר בהחלטה בעלת אופי דקלרטיבי בלבד".
הודעת היועץ המשפטי יצאה אחרי שבישיבת מועצה סוערת בשבוע שעבר, בהצבעה משותפת של הקואליציה והאופוזיציה, החליטו חברי מועצת עיריית כפר סבא לבטל את תפקיד הסמנכ"ל שירות וקהילה בעירייה. את התפקיד ממלאת באופן זמני וקסמן גונן והעירייה טרם פרסמה מכרז לתפקיד. מנכ"לית העירייה, אושרת גני גונן, אמרה בישיבה כי להחלטת חברי המועצה אין תוקף.
את ההצעה הגישו שבעה חברי מועצה. מהקואליציה איתן צנעני, אמיר קולמן, רויטל לן כהן, יהודה יוגד ואורן כהן, ומהאופוזיציה חברי סיעת מרצ עילאי הרסגור הנדין ופליאה קטנר. וקסמן גונן משמשת בתפקיד כממלאת מקום במשך חמישה חודשים, עם עזיבתו של הסמנכ"ל רון קוגמן ששימש שלוש שנים בתפקיד. "מאז עזיבתו בפועל של מר קוגמן, עשתה העירייה, לעניות דעתנו, ניסיונות בלתי תקינים, על מנת למנות את הגברת צאלה וקסמן גונן לתפקיד סמנכ"ל בעירייה", נכתב בהצעה שהקריאה לן כהן, "מיד עם עזיבתו של מר קוגמן, מונתה הגב' וקסמן גונן כממלאת מקום במינוי זמני לתפקיד, ללא כל מכרז… כל ניסיונותיהם של חברי המועצה וחברי הנהלת העיר לקדם יציאה למכרז חיצוני נתקלו בהתנגדות נחרצת וגרירת רגליים". עוד נכתב כי "טרם עזיבתו של מר קוגמן, נפוצו 'שמועות' על כך שהעירייה מתכוונת למנות את הגברת וקסמן גונן, והדבר אף עלה במסגרת שאילתה במועצת העיר כבר בחודש יוני 2016".
בסופה של ההצעה ביקשו חברי המועצה לבטל את תפקיד סמנכ"ל שירות וקהילה ואת מינויה הזמני של וקסמן גונן לתפקיד, והסבירו: "מתוך דאגה למנהל תקין, לניהול אפקטיבי ואיכותי של העיר ולכספי משלם המיסים הכפר סבאי, ולאור צמצומו המשמעותי של התפקיד וסמכויותיו, אנו סבורים כי אין עוד משמעות, הן מבחינת סמכויות והן מבחינת היקף ונפח, לתפקיד סמנכ"ל בכיר שירות וקהילה".
חברי המועצה טענו שתפקיד של סמנכ"ל העירייה צומצם מתוך מטרה להתאים את התפקיד למידותיה של וקסמן גונן. "כך, עם כניסתה לתפקיד של הגב' וקסמן גונן, הועברו הסמכויות הבאות שהיו תחת סמנכ"ל העירייה לידי גורמים אחרים כדלקמן: בטחון, בטיחות וגהות, עיר ללא אלימות, הרשות למלחמה באלכוהול וסמים, ערים תאומות, הפארק העירוני, מתאם בין העירייה למועצה הדתית. כיום, תפקיד סמנכ"ל העירייה, כפי שהגב' וקסמן גונן עושה בפועל, הינו מצומצם משמעותית מאשר הגדרתו עת כיהנו בו מר קוגמן, ולפניו מר דני הרוש".
לאחר שההצעה התקבלה אמרה המנכ"לית גונן כי "ההצעה שהתקבלה אינה בעלת תוקף ולכן להחלטה הזו אין משמעות, אין לכם סמכות להחליט בעניין הזה".
בראשית השבוע פנה יו"ר האופוזיציה לוי למשרד הפנים וזה שלח אותו לקבל חוות דעת מהיועץ המשפטי של העירייה, שכאמור תמך בהחלטת המנכ"לית.
יובל לוי אמר השבוע בתגובה "יש בית משפט בישראל והוא המוסמך להחליט שההחלטות של מועצת העיר בטלות. בכל מקרה, נשאר טעם רע שהסכסוך בין חברי הקואליציה להנהלת העיר מגיע לרמות שכאלה. כיו"ר האופוזיציה אני נדרש לעקוב אחרי ביצוע החלטת המועצה כאשר יש חשש שלא תכובד".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר