החניות ברחוב סוקולוב המיועדות לפינוי בינוי. צילום באדיבות התושבים
החניות ברחוב סוקולוב המיועדות לפינוי בינוי. צילום באדיבות התושבים

תושבים בסוקולוב מקדמים תוכנית פינוי בינוי במשך שנים. עכשיו הם גילו שלעירייה יש תוכניות משלה

במשך שש שנים וחצי מקדמים דיירים ברחוב תוכנית פינוי בינוי. תוכנית חדשה שמקדמת העירייה באותם בניינים עלולה להוריד את כל ההשקעה שלהם לטמיון. העירייה: "הוועדה המקומית ביקשה לבחון התחדשות עירונית בראיה רחבה, לצורך תכנון עירוני מיטבי לכלל הציבור"

פורסם בתאריך: 23.4.20 08:53

דיירים ברחוב סוקולוב בכפר סבא מתנגדים לכוונת העירייה לבצע תוכנית פינוי בינוי בארבעה בניינים ברחוב על חשבון תוכנית אחרת לפינוי בינוי שמקדמים הדיירים באמצעות החברות ינוב ואשדר ושליישומה המתינו במשך שנים ארוכות. התוכנית החדשה הפתיעה התושבים משום שפורסמה לפני מספר שבועות ערב הריסת המבנים. בתחילת השבוע הגישו התושבים בקשה לדחיית הדיון בוועדה המקומית בתוכנית החדשה של העירייה, שאמורה הייתה להתקיים בשבוע הבא, עד שיחזרו החיים למסלולם בתום משבר הקורונה. השבוע קיבלו הדיירים הודעה כי הדיון יתקיים ב-10 במאי.

בעירייה אומרים מנגד כי הוועדה המקומית ביקשה לבחון התחדשות עירונית "בראיה רחבה, לצורך תכנון עירוני מיטבי לכלל הציבור", ושהיא פועלת עם צוות יועצים גדול לקידומה של התוכנית ושלאורך כל הליך התכנון מתבצעים הליכי שיתוף ציבור (התגובה המלאה בסוף הידיעה).

מדובר בתוכנית לפינוי הבניינים בסוקולוב 4, 6, 8 ו-10, שבהם 44 יחידות דיור. לפי התוכנית החדשה, יוקמו תחתם 134 יחידות דיור בשישה בניינים בשטח של שבעה דונמים. לטענתם המתנגדים, לתוכנית תהיה השפעות שליליות על תושבי השכונות הקיימות באזור כולו.

רחוב סוקולוב כיום. צילום מתוך תוכנית ההתחדשות העירונית (דרמן ורבקל ארדיכלות)

רחוב סוקולוב לאחר ביצוע התוכנית. צילום הדמיה מתוך תוכנית ההתחדשות העירונית (דרמן ורבקל ארדיכלות)

"כולנו, הדיירים בסוקולוב 6, מיואשים, כואבים ומאוכזבים", אומר אחד הדיירים, "אנחנו מחכים שש שנים וחצי לפרויקט חיינו. כל אחד מאיתנו עשה ויתורים והקרבות קשים מנשוא, הפסיד כספים, והכל למען הפרויקט, כי ראינו את האור בקצה המנהרה. היינו רגע לפני קבלת הודעת פינוי וכבר תיכננו תוכניות לעתיד, וביום בהיר אחד בא ראש עיר חדש וכנגד כל ההבטחות שלו במצע הבחירות, עוצר את כל הפרויקט, בטענה שזה לטובת הדיירים בשעה שזה נטו לטובת העירייה. הנזקים הכספיים והנפשיים שלנו הם עצומים. יש בבניין דירות ריקות שלא מושכרות, לדיירים אין כסף לשלם משכנתאות ושכירות במקביל והבניין קורס והופך אט אט למבנה מסוכן למחייה. בסוף עוד יקרה פה אסון. בבניין שלנו אנחנו 10 משפחות שנדחקות לפינה כאילו לא המתנו די והותר. אין פה שום צדק בסיפור הזה והזמן שחלף לא יחזור".

דיירת אחרת אומרת שהתוכנית החדשה באה על חשבון שטח ציבורי פתוח המשמש כריאה ירוקה עבור תושבי האזור. "אנחנו גרים באזור הרחובות הגולן והחרמון והתוודענו לפני כחודש לתוכניתה של עירית כפר סבא לקחת את השטח הציבורי הצמוד לבתינו ולהפכו לשטח פרטי עליו יבנו ריכוז של בנינים פרטים במסגרת התחדשות עירונית", היא אומרת, "הרעיון הוא לבצע פינוי בינוי בשטח שצמוד לבניינים הנוכחיים המשמש כיום חניה ציבורית ומתחם ירוק קטן. הבעיה היא שהעירייה לא מסתפקת בשטח הזה ורוצה להכפיל אל השטח על ידי הקצאת שטח עירוני ליזם שיבנה את המתחם. השטח הנוסף הוא שטח ציבורי פתוח עם כ-20 עצים, מדשאה ו-77 מקומות חניה. אם לפני כ-30 שנה העירייה הפקיעה את השטח הפרטי לטובת הציבור היום היא לוקחת את אותו שטח ונותנת ליזם פרטי אחר.

"לוקחים מאיתנו ריאה ירוקה ועוקרים 20 עצים, בונים לגובה ומעמיסים על התחבורה, בונים פה קרוב מידי לבתים שלנו, מוסיפים שטחי מסחר שלא בטוח מה הצורך בהם, נאבד 100 מקומות חניה ובונים בניינים של תשע קומות. בנוסף, בסמוך למתחם שלנו הוגשה תוכנית נוספת של העירייה ל-500 דירות חדשות (ברחוב ששת הימים, א"א) ואין בתוכניות של העירייה בדיקה כוללת של העומס התחבורתי על השכונה".

בבקשה לדחיית הדיון בוועדה המקומית טוענים התושבים כי אין בתוכנית החדשה פיצוי על שטחים פתוחים ועל הציפוף והבנייה לגובה כפי שמתכננים היום. לדבריהם אישור התוכנית יהיה שינוי קיצוני מן הבחינה התכנונית אשר משנה את המרקם הסביבתי. עוד הם אומרים כי אין התייחסות להכבדה על התשתיות, למידת הפרטיות של התושבים, למידת איבוד אושר השמש ולאיבוד מערך החנייה הציבורית ועומסי התנועה שיתהוו באזור.

על פי הבקשה, משבר הקורונה וההגבלות על התנועה והעל ההתכנסות הציבורית לא אפשרו להם לקיים את זכותם הכתובה בחוק להגיש התנגדות כראוי – כולל מהפן הכלכלי כיוון שאין הם יכולים כרגע לשלם עבור אנשי מקצוע הנדרשים להגשת ההתנגדות. "התעלמות העירייה מכך, תהפוך את אישור התוכנית להליך לא הוגן ולא הגון", כתבו.

טל ברוך מחברת TABA קידום פרויקטים, שמקדם בעשור האחרון פרויקטים רבים בעיר מטעם בעלי דירות, מוסיף: "נוצרה פה סיטואציה מאד בעייתית שלצערי עלולה להוביל גם להפלת הפרויקט כולו וגם לבזבוז כספי ציבור רבים. הבעיה להערכתי נובעת מחוסר הבנה של ראש העיר בתהליכי התחדשות עירונית, ומקום התושבים – בעלי הדירות בתהליכים הללו. כשראש העיר החליט על ביטול הפרויקט הנקודתי שכבר אושר, והחליט על תכנון חדש אחר מקיף שתוחם שטחים נוספים כולל מסחר וחניון ציבורי, וכאשר הוא עשה את זה מבלי לתאם זאת עם התושבים בסוקולוב שעבדו שנים על הפרויקט הקודם שלהם, הוא בעצם הביא למצב שבו התושבים פיתחו אנטגוניזם כלפי הפרויקט החדש שהעירייה משקיעה כעת מיליונים בתכנונו".

טל ברוך מחברת TABA קידום פרויקטים. צילום פרטי

לדבריו זו הסיבה שהתושבים לא ימהרו לחתום על חוזים חדשים. "זה יגרום לנזק משולש", הוא טוען, "העירייה תפסיד כספים רבים על התכנון הנוכחי מפני שללא הסכמה של תושבי הבניינים עצמם זו זריקה של כסף לפח, היזמים יפסידו את כל הכסף והזמן שהשקיעו בעבודה על הפרויקט עד עתה וכנראה יתבעו את העירייה על הנזקים שלהם, והתושבים של המבנים המתפוררים יסרבו עכשיו להסכים למסחר ולחניון ציבורי מתחת לדירות שלהם. בסוף, אחרי שנים של מלחמות שעוד עתידות לבוא, הם ישארו ללא פרויקט עם דירות מסוכנות בבניין מתפורר. הניתוח של ראש העירייה אולי יצליח, אבל החולה ימות. התחדשות עירונית לא עושים בכוחניות, אלא בהסכמה, ולצערי ראש העירייה ילמד את זה בדרך הקשה״.

תגובת עיריית כפר סבא: "תכנית התחדשות עירונית ברחוב סוקולוב 4-10 נמצאת בלבה העירוני של העיר ובצמידות לרחוב ויצמן, השדרה המרכזית של העיר. רחוב סוקולוב מהווה ציר חשוב להולכי רגל ורוכבי אופניים, המקשר את לב העיר לתחנת הרכבת. במתחם ארבעה מבנים למגורים, אשר מאכלסים כ-44 יחידות, כמו גם חלקות בייעוד שטח לבנייה ציבורית, שטח ציבורי פתוח ודרכים. הוועדה המקומית ביקשה לבחון התחדשות עירונית בראיה רחבה, לצורך תכנון עירוני מיטבי לכלל הציבור, תוך ייעול שטחי הציבור וחיזוק השלד העירוני כמו גם הכללת מבנה רביעי, אשר ללא כלי תכנון מתאימים ייוותר ללא פתרון תיכנוני להתחדשות עירונית לה הוא ראוי. העירייה פועלת עם צוות יועצים גדול ומקצועי ביותר לקידומה של התוכנית, לרבות היבטי תנועה , סביבה פיתוח ונוף , שמירה על עצי הסביבה ותכנון מבני ציבור לטובת כלל התושבים, תוך הליכי שיתוף ציבור לאורך כל הליך התכנון. הבינוי המושכל המוצע שומר על מרחקי בנייה גדולים בין המבנים, גובה הבנייה מוצע לא עולה על 10 קומות, ובגב המבנים מצויה חלקה בייעוד למבני ציבור, המיועדת לתת מענה לצורכי חינוך ומוסדות ציבור אחרים. בימים אלה, אנו מקדמים הליך שיתוף ציבור אינטרנטי, בו נוכל להציג את התכנון לכלל הציבור ותושבי הסביבה יוכלו לקבל מענה לשאלותיהם".


הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו


אולי יעניין אותך גם

תגובות

11 תגובות
 1. גיל

  כפר סבא של בטון! שימו לב בתמונות לפני ואחרי איך הירוק הופך לאפור

 2. רונן דוד

  העירייה טוענת ל "תכנון עירוני מיטבי לכלל הציבור" בפועל התוכנית שהעירייה מציעה לא מספיק טובה ולוקחת שטחים ציבוריים לשימוש פרטי. זה לא טוב לדיירי המתחם ולא טוב לדיירי השכונה. מעניין למי זה כן טוב?

 3. אפרת

  שטח עירייה עובר ליזם פרטי , כנל כל החנויות שמועמדות היום לרשות הציבור , עבור החנויות בויצמן ותושבי הבנינים ,נראה שעיריית כפר סבא שכחה את התושבים שלה ומכרה את איכות החיים שלנו

 4. אשרת

  לא ככה מחיים את העיר.רוצים לחדש? שיחזרו לתוכנית המקוריות ויעדיפו גינת משחקים עם דשא. לא עוד בניינים בלי מרחב נשימה. ומה עם חניה שגם ככה בעייתית למן תושבי השכונה?! מבקשים הזדמנות אמיתית להתנגד.

 5. מיכאל

  רע מאד !!! זה לא טובת הציבור ! זה טובת קופת העירייה , אין שום הצדקה לצפיפות שמתכננים !

 6. אייל

  איך בדיוק 44 דירות הופכות ל 134 ושטחי מסחר – וזה לטובת הציבור? איך בנייה של 9 קומות והוספת בניינים על שטח ירוק וחניות הוא לטובת הציבור? העירייה רוצה לחנוק אותנו בשביל רווח יזמי.

 7. לילך

  מטורף… פשוט תוכנית הזויה. ראש העיר לא יוצא לעבוד מחוץ לעיר, ולכן אינו מודע לזוועת היציאה מהעיר כל בוקר.
  זוהי קבורה 'נאה' של העסקים בויצמן שגם ככה בקושי מרימים את ראשיהם מעל למים.
  מה לגבי האוכלוסיה הבוגרת שמגיעה לרייזל- על בסיס יומי, איפה הם יחנו?
  ממש עצוב.
  עצוב וחצוף להגניב מתחת לשטיח פרוייקט כזה.
  מקווה שזו הכהונה הראשונה והאחרונה של ראש העיר.

 8. רותם

  העירייה עושה מחטף בחסות הקורונה! פושעים! השטח הינו שטח ציבורי בלבד והעירייה נותנת ליזם כלשהו לעשות בו כרצונו. הכל למען בצע כסף.

 9. קובי

  תוכנית הזויה ומטורפת. גוזלת שטחים ירוקים. זה שהעירייה מזכירה את הגורמים המקצועים של כבישים וכל היתר זה רק כסת"ח בפועל הם חותמת גומי של העירייה.

 10. טלי

  זו שערוריה, איפה קצת שטח ירוק באיזור הזה???? מה זו החזירות הזו של העיריה לגבי בניה נוספת!

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר