מוזיאון בשרון: מוזיאון כפר מלל - צילום דוביק גודמן
מוזיאון בשרון: מוזיאון כפר מלל - צילום דוביק גודמן

מוזיאון בשרון: המוסד הוותיק שאתם חייבים להכיר

מוזיאון עין חי - כפר מל"ל באזור השרון, הרבה מעבר להצגת ההיסטוריה המרתקת של תחילת תקופת ההתיישבות בארץ, מוריד את הגולל על ויכוח רב שנים בין שני מושבים בישראל: כפר מל"ל ונהלל

פורסם בתאריך: 28.1.20 13:52

כפר מל"ל: המושב הראשון שחוגג 100 שנים למושב העובדים

המוזיאון הוקם בשנת 2012, במבנה שהיה בית ספר דו קומתי בעבר, במטרה לשמר את התקופה הייחודית בארץ ישראל בין השנים 1912-1919 ומאחורי הקמתו עומד הקרב הנצחי על התואר 'מושב העובדים הראשון בישראל', בין נהלל וכפר מל"ל אשר נמשך כמעט עד היום, עד אשר דוביק גרודמן הגיע וכתב את ההיסטוריה מחדש, הפעם במדויק.

כיצד ניסו בנהלל לשנות את ההיסטוריה?

בשנת 2018, ההיסטוריון ד"ר יואל פיקסלר הגיע לביקור במוזיאון כפר מל"ל ונפגש עם דוביק מנהל המוזיאון. בשיחה שעתידה לשנות את ההיסטוריה, דוביק פרש בפני ד"ר פיקסלר חוות דעת מדעית וממצאים דרמטיים המעידים על עיוות היסטורי ומוכיחים כי התיישבות העובדים בכפר מל"ל נעשתה למעשה בשנת 1919 ולא בשנת 1921, כפי שההיסטוריה מציגה. העיוות על פי הסברה נקשר לאנשי נהלל (מושב שנוסד ב- 1921) שפעלו כדי לשנות את ההיסטוריה ולזכות לתואר כבוד ויקר  'מושב העובדים הראשון בישראל' שמשמעותו הכרה וכסף לפיתוחו. ד"ר פיקסלר נרתם לחקור את הנושא, ובעזרת התמונות וההוכחות שדוביק העביר לו ומחקר שביצע בעצמו, פרסם בשנת 2019 מאמר ב"עתמול" המצהיר כי כפר מל"ל הוא אכן מושב העובדים הראשון.

דוביק הוא איש של מעשים, מחדש מכוניות קלאסיות ומחיה תמונות היסטוריות, הוא בקיא בהיסטורית כפר מל"ל ומבקרי המוזיאון נהנים מסיפוריו המרתקים לצד התערוכות הקבועות והמתחלפות.

על מוזיאון כפר מל"ל אותו הוא מנהל, הוא מספר: "זהו המוזיאון היחיד בישראל המספר את סיפור העליה השניה ותקופת המעבר לעליה השלישית. הוא מציג תצוגת קבע על פני שטח של 160 מטרים הכוללת תמונות של הצלם המפורסם זולטן קלוגר, ועוד דונם וחצי של מרחב המוזיאון הכולל צריף משנת 1921 שקירותיו עשויים בוץ, המציג באותנטיות את החיים שהיו בו באמצעות חפצים אישיים של ראשוני המתיישבים, וטרקטור מ- 1920 שהיה במושב, משק העזר ושלושת בתי הכורכר.

"מרחב המושב כולל את בית הכנסת, הספרייה, המחלבה של תנובה, מרפאה אזורית, ספריה, מועדון הנוער העובד, הלול הנייד, גן הירק, והפרדס, ששימשו את כל האזור, וכן באר המים המשוחזרת מ- 1912 וחורשת אלונים ששימשה את הטורקים".

מהם הנקודות ההיסטוריות המשמעותיות המוצגות במוזיאון?

"המוזיאון ממחיש את החיים בעליה השניה בעזרת תמונות, מסמכים וחפצים. מושב עין חי היה מושב פועלים שנוסד בשנת 1912, ובשנת 1918 כשנסוגו התורכים, הם גירשו את הפועלים והרסו את המושב. רק אחרי המלחמה, בשנת 1919 הגיעה למושב קבוצה אחרת של מתיישבים והיא זו שהקימה את כפר מל"ל כמושב עובדים בתמיכת המרכז החקלאי. שנה לאחר מכן, ב- 1920 נוסדה קרן הייסוד והקימה גם את נהלל. אריק שרון הוא הדמות הידועה ביותר שנולדה וגדלה במושב, בעקבותיו נערכים סיורים רבים שמתחילים בכפר מל"ל. יש מגוון סיפורים היסטוריים מרתקים על דמויות צבעוניות נוספות".

מוזיאון כפר מלל. צילום דוביק גודמן

מוזיאון כפר מלל. צילום דוביק גודמן

מי מתפעל את המוזיאון ומי קהל המבקרים?

"המוזיאון הוקם על ידי כפר מל"ל, מתופעל ופועל בהתנדבות ומארח קבוצות מבקרים וילדי בתי ספר יסודי, החווים את תקופת העליה השניה והחיים במושב העובדים בדרך של חוויה פעילה דרך המוזיאון, הפרדס, הלול, גן הירק, ובכל תחנה מתנסים וחווים את החיים שחיו פעם – האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים ושקילתם, עבודה בגינה, השקיית הפרדס בצלחות ותעלות. המוזיאון מציג סרט מושקע המספר את סיפורי הראשונים של מושב כפר מל"ל, ומציג על פני לוחות גדולים דמויות מחיי המושב את התפתחות המושבים מהמושב הראשון – כפר מל"ל ועד באר מילכה – המושב האחרון שהוקם.

"הילדים מציירים את הפרדס, פותרים חידות ונהנים מהדרכה פעילה בשיתוף מדריכות של מוזיאון כפר סבא, ומשפע של פעילויות מרתקות ומהנות. כולכם מוזמנים להגיע למוזיאון, להתרשם מהפריטים המיוחדים המציגים תקופה הרואית מההיסטוריה של ראשית היישוב ומסיפוריו המעניינים והמפתיעים של דוביק".

מוזיאון כפר מל"ל

כתובת: רח׳ הבנים 4, כפר מלל

מעבר לאתר

טלפונים:  09-7428223, 054-4466776

מוזיאון כפר מלל. צילום דוביק גודמן

מוזיאון כפר מלל. צילום דוביק גודמן


כתבה שיווקית 


 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר