ח"כ שרן השכל. צילום איליה מלניקוב
ח"כ שרן השכל. צילום איליה מלניקוב

"אני רוצה להזכיר שבצבא הייתי לוחמת": שרן השכל מסכמת שבוע סוער

אמסלם? "חשב שיבוא לאישה צעירה והיא תתקפל". חוק המרכולים? "נתנו במתנה מנדטים ליאיר לפיד". השמועות שתרוץ לראשות העיר? "לא נכונות". חברת הכנסת מכפר סבא בראיון מיוחד

פורסם בתאריך: 11.1.18 09:01

זה היה כנראה אחד השבועות העמוסים והתקשורתיים ביותר מאז נכנסה חברת הכנסת שרן השכל, תושבת כפר סבא, למשכן, לפני כשנתיים וחצי. בעקבות סירובה להצביע עם הקואליציה בנושא חוק המרכולים, ביקש יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דודי אמסלם, לא פחות מאשר להדיחה מהמפלגה. השכל, שכבר הוכיחה בעבר כי אין לה שום בעיה ללכת נגד הזרם ולהיאבק במי שפוגע בה, הוכיחה יכולת עמידה איתנה על עקרונותיה. היא לא הגיעה להצבעה ואף ניצחה את אמסלם, נכון לעכשיו, בבית הדין של הליכוד כשזה דחה את העתירה להדחתה.

"אני חושבת שאמסלם עשה את זה על דעת עצמו, כנראה בניסיון להראות שהוא קשוח ולהראות איזושהי דוגמה", אומרת השבוע השכל בראיון מיוחד לצומת השרון, "הוא כנראה חשב שהוא יבוא לחברת כנסת, אישה, צעירה, והיא תתקפל. למעשה, הוא מצא את עצמו מול חזית ומלחמה. גם השופטים אמרו שמוטב היה שהיועץ המשפטי בכלל לא היה מביא את העתירה הזאת, ופשוט זרקו אותם מכל המדרגות. אלו היו יומיים לא פשוטים ומאוד מאתגרים מבחינת הניסיון של לייצר איזשהו מאבק נגדי. ובאמת, אני רוצה להזכיר אולי, שבצבא שירתי כלוחמת קרבית במג"ב וזכיתי להיות מהלוחמות הראשונות שזוכה לכהן בכנסת ישראל. מי שפותח מולי חזית יתקל במאבק עיקש, וזה מה שהיה אתמול בבית הדין של התנועה. במידה והם יחליטו לערער על ההחלטה הם ימצאו את עצמם במאבק עד הסוף".

ח"כ דודי אמסלם. צילום אמיל סלמן

ח"כ דודי אמסלם. צילום אמיל סלמן

השבוע הסוער של השכל החל כאשר הגיעה לאולפן הטלוויזיה של רשת ביום ראשון, כדי להתראיין לתוכנית הבוקר כיו"ר השדולה לרפורמה עם אונר"א. "דרך העיתונאים למעשה הבנתי שאמסלם מנסה להדיח אותי מהמפלגה", היא מספרת, "הדבר הזה היה המשך להתנהגות קצת מביכה, שלא הביאה הרבה כבוד לתנועה שלנו בשבוע שעבר, כשניסו לקרוא לחבר כנסת ישר לאחר לווית אשתו להצביע, ועכשיו, עם עוד איזשהו ניסיון כזה, שבסופו של דבר פגע בתנועה ובתדמית שלנו כתנועה דמוקרטית עם חופש ביטוי".

נפגעת?

"פוליטיקה זה לא עניין אישי, זה עניין פוליטי. אמסלם החליט לפתוח חזית, ואני משיבה עליה בחזרה. הדבר הזה לא מתקבל על הדעת. מעבר לכך שמדובר בחוק רע שפגע בתנועה שלנו, שאיבדנו מנדטים ונתנו אותם במתנה ליאיר לפיד, גם מבחינה עקרונית ואידיאולוגית החוק הזה לא טוב. הוא מפלה בין עיר אחת לעיר אחרת, הוא כופה אורח חיים מסוים על ציבור האזרחים ומשנה את הסטאטוס קוו. אחד הכלים שלנו כחברי כנסת לבוא ולהילחם על ציבור הבוחרים שלנו, מלבד הצעות לסדר, ועדות וחקיקות, הוא ההצבעה שלנו במליאה בכנסת".

אבל מה לגבי משמעת קואליציונית?

"אני מצביעה בשנתיים האחרונות מאז שנכנסתי לכנסת עם הקואליציה, למרות שנכון שחלק מהחוקים לא עומדים בקנה אחד עם תפיסת עולמי. בתוך המסגרת שבה אנחנו פועלים, אנחנו צריכים לראות איך אנחנו פועלים ביחד. לפעמים אומרים דברים שלא מוצאים חן בעיניי ולפעמים אני אומרת דברים שלא מוצאים חן בעיניי חבריי בקואליציה. אבל יחד עם זאת, אנחנו פועלים בתוך מסגרת שהיא ההסכם הקואליציוני, ושם כתוב שלא משנים את הסטאטוס קוו. כשאני באה לחוקק חוק שעלול לגעת בנושאי דת, מיד באים ואומרים לי 'לא נוגעים בנושאים הללו כי יש הסכם'. לא יכול להיות שזה יחול על צד אחד ולא יחול על הצד השני. כשאמסלם מנסה להטיל עלי אימים הוא משתמש בכלי אנטי דמוקרטי. זה דבר שלא עושים. היה טוב אם היה מחליט למשוך את העתירה ולהשאיר את הדברים כך".

את חושבת שינקטו נגדך בהליכים אחרים?

"אני מניחה שתהיה איזה סנקציה קואליציונית. זה ברור לי".

 

השכל נולדה בקנדה ועלתה לכפר סבא עם הוריה בגיל שנה. היא למדה בתיכון כצנלסון, ובהמשך בתיכון אנקורי ברעננה במגמת קולנוע. באוגוסט 2002 התגייסה למג"ב ושירתה כלוחמת קרבית. אחרי השירות הצבאי היא טסה לארה"ב לשנה, ואז עברה לגור במשך שש שנים באוסטרליה, שם למדה להיות אחות וטרינרית ועבדה בבית חולים לחיות. מאוחר יותר התנדבה בעמותה שמצילה חיות בר ומשיבה אותם לטבע.

ח"כ שרן השכל. צילום מוטי מילרוד

ח"כ שרן השכל. צילום מוטי מילרוד

הוריה גרושים, האב מתגורר בקנדה ואמה, ילידת מרוקו שעלתה לישראל מצרפת, מתגוררת בכפר סבא. יש להשכל שתי אחיות והיא גרה עם בן זוגה בעיר. בטרם נכנסה לכנסת עבדה בבית הדפוס המשפחתי שלו בהרצליה, שקיים כבר 40 שנה. בין עיסוקיה בארץ היא ניסתה להקים מיזם להגנה על חיות הבר בארץ ללא הצלחה, אולי הפעם הראשונה בה נפגשה עם הבירוקרטיה הישראלית. "בחו"ל אתה לומד איך מוסדות ומערכות שונות עובדות בצורה יעילה", אמרה בראיון קודם.

אומרים עלייך שאת לא ליכודניקית, שאת שמאלנית, אולי מהליכודניקים החדשים.

"אנחנו רואים בדיוק מי אומר את הדברים האלו במסגרת מאבקים פוליטיים פנימיים. בבחירות הבאות הפריימריז בליכוד הולך להיות מאבק קשה. כנראה ש-15 חברי כנסת מכהנים יאלצו לפנות את מקומם לחברי כנסת לחדשים, ולכן הסכינים נשלפות לעיתים קרובות. אז כנראה שאנשים כאלה ואחרים פוחדים כשהם רואים אותי מתחזקת גם בליכוד, גם אצל ראשי התנועה, גם אצל המתיישבים, ובכל מיני קבוצות ליברליות כאלה ואחרות. לכן הם מנסים לייצר הכפשות כאלה ואחרות. אלו דברים שרואים בפוליטיקה ואני לא מפחדת מזה. עם כל הכבוד, הפעילות שלי מוערכת, גם בצד המדיני. רק לפני חודש וחצי קיבלתי את אות יקירת העיר חברון. אני פועלת הרבה זמן למען ההתיישבות. מי שמסתכל רואה את העבודה שלי בשטח, את ההצבעות, ויודע מה העמדות שלי".

את קצת בין הפטיש לסדן. ליברלית, בתקופה שבה הליכוד הלך אולי לקיצוניות השנייה.

"ממש לא. אני הסממן הליברלי הימני בליכוד. יש מדד שנקרא מדד החירות, שמודד את כל חברי הכנסת על פי החקיקות וההצבעות שלהם. בכל פעם בארבע הפעמים האחרונות אני מגיעה במדד הזה למקום הראשון. זה מודד את האידיאולוגיה ואת המעשים בשטח על פי ערכי החירות, חופש אזרחי וכלכלי. אני מאוד גאה להוביל את הדבר הזה. אני רוצה להזכיר שהליכוד היא תנועה לאומית ליברלית. עקרון החירות שתבע בגין דיבר על חירות בשני מובנים. חירות במובן הלאומי של להיות עם חופשי בארצנו, וגם חירות מבחינה כלכלית ואזרחית. זה כבוד גדול שניתן לי לייצג אותם ולהמשיך את המורשת של האב הרוחני ז'בוטינסקי מייסד התנועה, בגין והמנהיגים שבאו אחריו".

מה את חושבת על מה שקורה בכפר סבא בתקופה האחרונה?
"זו תקופה לא פשוטה. בכל מקרה, פה בכפר סבא המועמד של הליכוד לראשות העיר הוא אורן כהן".

את שוקלת להתמודד לראשות העיר בעצמך?

"הבנתי שהיו ספקולציות כאלה ואחרות. התפקיד שלי הוא בכנסת ואני אמשיך לכהן כחברת כנסת".

את אומרת בפירוש שלא תרוצי לראשות העיר?

"הספקולציות לא נכונות. אני אוהבת את העבודה שלי בכנסת ואשאר שם".

אולי יעניין אותך גם

תגובות

תגובה אחת

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר