ליצן שצולם ברחובות
ליצן שצולם ברחובות

חשיפה: הליצנים המפחידים הגיעו לכפר סבא

בני הנוער בכפר סבא מצטרפים לתופעה הארצית: תושבת המתגוררת סמוך ליער אוסישקין נתקלה בחבורה של צעירים עוטים מסיכות של ליצנים ואוחזים במקלות. המשטרה קוראת לציבור לא לפגוע בבני הנוער

פורסם בתאריך: 3.10.17 11:01

תעלול הילדים החדש, בהשראת הסרט IT, שכולל חבורה של אנשים שמסתובבים עם מסיכות של ליצן  ומבהילים אנשים במקומות ציבוריים בהפתעה, הפכה למכה של ממש בארצות הברית. בימים האחרונים התופעה הגיעה גם לישראל, ועד כה היו דיווחים מאשדוד, רחובות ונס ציונה. החל מאמש, גם כפר סבא מצטרפת.

אמש (שני בלילה) זה קרה לליאת מנשה, המתגוררת סמוך ליער אוסישקין בעיר, שירדה בשעה 23:45 עם הכלב לעשות סיבוב ונתקלה בחבורה של צעירים עוטי מסיכות. "אתמול ירדתי עם הכלב והלכתי איתו עד רחוב תל אביב יפו, גבול כפר סבא הוד השרון, בסמוך לבית הקברות הישן. האמת שבהתחלה לא שמתי לב אליהם, כי זה אזור חשוך ומה שרציתי זה שהכלב יעשה את צרכיו ונעלה חזרה הביתה. אבל אז ראיתי אותם, קבוצת ליצנים עם מסיכות, אחת לבנה, אחת אדומה ועוד ליצן עם שיער אדום גדול. הם אחזו במקלות. זה הפחיד אותי מאוד. לא בגלל שהם עשו לי משהו אלא בגלל הסיטואציה והחושך, ובגלל הסרטונים מערים אחרות ומארצות הברית. הם לא דיברו. לא אחד עם השני ולא צחקו ולא כלום, פשוט הסתכלו עלי, שלושה ליצנים, דמויות מחופשות באמצע הלילה עם מקלות. נבהלתי וברחתי משם מהר. צפיתי בסרטונים שרצים ברשת על ליצנים שמבהילים אנשים, אבל עד אתמול לא ממש התייחסתי לזה כי זה היה נראה לי רחוק ממני, חשבתי שיש תעלול חדש של ילדים וזהו. אבל כשזה קורה לך באמת בלילה, זה פשוט מבהיל. אמרתי לבעלי שמהיום והלאה הוא יורד איתי למטה עם הכלב בלילה".

דיווחת למישהו?

"היום בבוקר התקשרתי לשוטר הקהילתי יוסי מלכה ועדכנתי אותו על מה שראיתי. הוא אמר ששמע על התופעה ושוהם מודעים אליה, ושהוא יבקש מהפיקוח העירוני להסתובב יותר באזור הזה".

נציין שבמקרים קודמים אמרה משטרת ישראל כי "כי שימוש בתחפושת כשלעצמו, אינו מהווה כל עבירה פלילית".

***

בתוך כך הוציאה הבוקר (שלישי) המשטרה הודעה לעיתונות, וקראה לציבור לא לפגוע בבני הנוער:

"נמשך מאבק המשטרה הנחוש בתופעה החברתית הפלילית והפסולה של נערים עטויי מסכת ליצנים, המנסים לזרוע פחד בקרב הציבור בישראל ולהפר את שגרת חייו: במהלך הימים האחרונים המשטרה עיכבה לחקירה מספר נערים, חלקם אף מתחת לגיל 12, לאחר שעטו מסכות ליצן והפחידו עוברי אורח במקומות ציבוריים שונים ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים המעשים הגיעו לכדי התפרעות של ממש והפרת הסדר הציבורי תוך שיבוש שגרת חייהם של אזרחים תמימים.

התופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעיתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה. לאור זאת אנו קוראים לציבור לא ליטול את החוק לידיים ולא לפגוע באותם בני נוער. מעשי ההפחדה, וכן כוונות הנערים ברובם המוחלט של המקרים אינם כוללים פגיעה פיזית או רצון לפגוע בגוף או רכוש. במצבים אלו יש להתרחק מהמקום ולדווח למשטרה בהקדם. כמו כן אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים. משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו, הטרדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע״י המשטרה במהלך הימים האחרונים, ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת חייו.

במהלך הימים האחרונים התקבלו במוקד 100 ובמוקד 110 של המשטרה, דיווחים רבים אודות נערים העטויים במסכות של ליצנים ומפחידים עוברי האורח תמימים בשטחים ציבוריים. ככל הנראה מעשים אלו, הינם בהשראת סרטונים וטרנד בינלאומי שצבר תאוצה ברשתות החברתיות ושכולל סרטונים הכוללים הפחדה ואיומים על ידי ע״י חשודים העוטים מסכות של ליצנים. שוטרי משטרת ישראל עיכבו לחקירה נערים רבים שהבהילו אזרחים ברחבי הארץ והפרו את שגרת חיי הציבור.

ביום חמישי האחרון (28.09), איתרו חוקרי הנוער של המשטרה 4 נערים שהפחידו עוברי אורח בעיר דימונה, כשהם עטויים במסכות ליצנים. מפאת גילם הצעיר (מתחת ל-12) ולאחר שהביעו חרטה ולא היו מודעים להשלכות מעשיהם, שוחררו והועברו להמשך טיפול רשויות הרווחה. במוצאי שבת האחרון (30.09), התקבלו במשטרה מספר דיווחים על אדם שמחופש לליצן ומבהיל עוברים ושבים בגן ציבורי בעיר רמלה. בפעילות משטרתית עפ״י מידע, אותר הצעיר ועוכב לחקירה (18).

אמש עוכבו 2 נערים שהבהילו עוברים ושבים בראשון לציון, זאת בחשד להתנהגות פרועה במקום ציבורי. השניים זומנו לחקירה במשטרה במהלך היום. במהלך הלילה האחרון עיכבו שוטרים 2 נערים בקרית גת בעקבות דיווחים דומים שהתקבלו במשטרה. אמש, עוכבו לחקירה גם 2 נערים (14, 16) שעפ״י החשד הבהילו ואיימו על עוברי אורח בגן ציבורי בעיר חולון.

לצד הפעילות המגיבה, המשטרה מבצעת כל העת גם פעילות יזומה כחלק ממאמצי מניעה והסברה בנושא. כך למשל לפני שבוע ימים (יום ג׳), במהלך פעילות יזומה של שוטרי משטרת ישראל בצפון הארץ, עוכבו ארבעה קטינים מתחת לגיל 12 שבאמתחתם תחפושת של ליצן. הקטינים הובאו לתחנת המשטרה יחד עם הוריהם ושוחרררו לדרכם לאחר שהוסבר להם ע״י קצין הנוער המקומי אודות הסכנה שבמעשים אותם עפ״י החשד התכוונו לבצע.

מפעילות המשטרה המגיבה והיזומה כנגד התופעה, וכן מחקירת הנערים שעוכבו לאחר שנטלו חלק בתופעה החברתית הפסולה והפלילית, עולה כי המכנה המשותף למקרים הללו הוא הרצון לעשות מעשה קונדס ולקחת חלק בטרנד הפסול. עוד בלט, חוסר המודעות של בני הנוער ואי הידיעה כי מעשים מעין אלו נחשבים פליליים ויתקלו בהתערבות נחושה של גורמי אכיפת החוק. נמצא גם כי במקרים רבים הורי הנערים לא ידעו כלל על מעשי ילדיהם.

משטרת ישראל תמשיך למנוע הפחדת הציבור והטרדתו תוך הפרת הסדר הציבורי ושיבוש שגרת החיים. מעשים מעין אלו יתקלו באכיפה בלתי מתפשרת".

 

 

אולי יעניין אותך גם

תגובות

🔔

עדכונים חמים מ"צומת השרון כפר סבא"

מעוניינים לקבל עדכונים על הידיעות החמות ביותר בעיר?
עליכם ללחוץ על הכפתור אפשר או Allow וסיימתם.
נגישות
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר
הורידו את האפליקציה
לחוויה מהירה וטובה יותר